Świergotki w domu – charakterystyka, zachowanie, opieka

Świergotki to grupa średniej wielkości (ok. 26-28 cm) papug australijskich (wschodnich), do której zaliczamy 5 gatunków. Przeczytaj artykuł i poznaj je lepiej.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 10 min

CHARAKTERYSTYKA PAPUG

  • świergotka seledynowa (Psephotus haematonotus) – zdjęcie 1,
  • świergotka wielobarwna (Psephotellus varius) – zdjęcie 2,
  • świergotka złotoskrzydła (Psephotellus chrysoptergius) – zdjęcie 3,
  • świergotka ognistobrzucha (Northiella haematogaster) – zdjęcie 4,
  • świergotka czarnogłowa (Psephotellus dissimilis).

Nie są to ciężkie ptaki, gdyż ważą zaledwie 55-85 g. Czyli dużo mniej niż nimfy. Wśród tych papug łatwo rozróżnić samca od samicy (samce są barwniejsze od samic). U dzikich świergotek upierzenie utrzymane jest głównie w kolorach zieleni, żółci, błękitu, brązu i szarości. Świergotki należące do papug wschodnich, zajmują wiele terenów Australii. Żerują na terenach trawiastych, ale też wśród drzew. Świergotki coraz częściej można też spotkać na obrzeżach miast w Australii.

Żerują w dość dużych grupach, gdzie różne gatunki świergotek żyją wspólnie np. wśród większych zbiorników wodnych. Hodowle świergotek doprowadziły do wytworzenia się ciekawych mutacji barwnych, spotykanych też u papużek falistych czy nimf – lutino, szek, czy cynamonowa.

świergotki w domu

Zdjęcie 5. Świergotki żerują wśród drzew, tam też mogą schronić się w upale.

świergotki w domu

Zdjęcie 6. Samiec i samica świergotki seledynowej. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy wskazuje, że kolorowy osobnik to samiec.

ZACHOWANIE I CHARAKTER ŚWIERGOTEK

Świergotki zwykle nie są brane pod uwagę jako papugi towarzyszące. Ptaki te z natury są płochliwe i nieśmiałe. Raczej nie dążą do nawiązania z człowiekiem bliższej relacji. Ich oswajanie jest trudne, jednak nie niemożliwe. Szczególnie, gdy oswajać będziemy młodego ptaka, mamy duże szanse na sukces. Jeśli jednak wejdziemy w posiadanie starszego osobnika, raczej nie nastawiajmy się na bliższe relacje.

Takie papugi będą dobrym wyborem dla osób poszukujących barwnych ptaków ozdobnych, którym nie trzeba poświęcać wiele uwagi. Papugi te są z natury ruchliwe, energiczne i ciekawskie. Lubią spędzać czas, chodząc po ziemi lub zażywając kąpieli, które uwielbiają. Nie należą do papug naśladujących ludzką mowę, za to potrafią pięknie i przyjemnie ćwierkać, ich wokalizacja jest raczej miła dla ludzkiego ucha.

świergotki w domu

Zdjęcie 7. Bohaterki artykułu są wielkimi miłośnikami kąpieli.

ŚWIERGOTKI JAKO PTAKI WOLIEROWE

Ptaki te często hodowane są w wolierach, ponieważ nie słyną z bliskich relacji z opiekunem. Stąd też są typowymi ptakami wolierowymi, a szkoda! Są to delikatne, bardzo ciekawskie, żywiołowe i śpiewające papugi. Piękne, kolorowe i energiczne z nich papugi. Wokalizacja świergotek jest raczej przyjemna dla ucha, bowiem odgłosy przypominają ćwierkanie. Nie są to papugi, które uczą się mowy czy sztuczek. Pewnie stąd ich niska popularność jako pupili domowych.

Świergotki są dużo łatwiejsze “w obsłudze” niż np. popularne amazonki czy żako. Jeśli ktoś chciałby mieć papugi spokojniejsze i delikatniejsze, a np. ma już nimfy, to świergotki świetnie się sprawdzą. Świergotki obojętnie czy trzymane w domu, czy wolierze wymagają odpowiednich warunków życia.

świergotki w domu

Zdjęcie 8. Przepiękne do obserwacji świergotki, raczej rzadko stają się pupilem domowym

OPIEKA NAD ŚWIERGOTKAMI – KLATKA I WARUNKI

Świergotki to ptaki, które szybko adaptują się do nowych środowisk. Papugi wschodnie (takie jak rozelle, świergotki, faliste, nimfy, modrolotki, łąkówki, etc.)  należą do łatwych w utrzymaniu papug. Zdecydowanie można je polecić dla początkujących papuziarzy czy hodowców papug.

Jeśli decydujemy się na świergotki w wolierze, tak naprawdę dla jednej parki wystarczy nam niewielka woliera (o długości 2m). W momencie, w którym hodujemy większą liczbę papug (szczególnie mieszanych gatunkowo), trzeba zarezerwować więcej miejsca. Jeśli zaś decydujemy się na świergotki w domu, dobrze wybrać jak największą możliwą klatkę (np. Montana Madeira Double) oraz zapewnić loty po pokoju.

świergotki w domu

Zdjęcie 9. Z racji długiego ogona świergotek, nie można pozwolić na małe, wąskie klatki. Delikatny i długi ogon świergotek może ulec zniszczeniu.

ŻYWIENIE ŚWIERGOTEK

Świergotki uwielbiają spędzać czas na ziemi, dlatego warto umożliwić im zdobywanie pożywienia w naturalny sposób, np. poprzez kuwetki do żerowania. Na dnie woliery możemy wysypać zrębki bukowe, w których papugi będą mogły sobie szperać i szukać pożywienia. Warto posadzić jakieś doniczki z prosem, owsem czy pszenicą. Świetnie się sprawdzą również suszone bukiety ziół czy zbóż.

Świergotki lubią spożywać jedzenie na ziemi, także warto wyznaczyć miejsce w wolierze czy w klatce, gdzie będzie można postawić tacę z jedzeniem. W środowisku świergotek nie może zabraknąć baseniku z wodą, ponieważ ptaki te uwielbiają kąpiele. Różnego rodzaju gałązki, zioła czy kwiaty to doskonałe uzupełnienie papuziej diety.

Oprócz marchewki czy jabłka, warto zapewnić świergotkom różnego rodzaju kiełki, zieleniny (np. mniszek lekarski) czy drobno poszatkowane warzywa takie jak brokuły, papryka, dynia, czy kalafior. W naturze papugi te żywią się też nasionami i kwiatami eukaliptusa. Zjadają też różne owoce. Świergotki żerując na ziemi, żerują głównie na nasionach traw i ziół w różnych fazach dojrzałości, dlatego kiełki są niezbędnym elementem papuziej diety.

świergotki w domu

Zdjęcie 10. Świergotki w naturalnym środowisku żerują na ziemi, warto więc posadzić jakieś rośliny dla papug.

ROZMNAŻANIE I HODOWLA ŚWIERGOTEK

Świergotki należą do dość tanich papug, bo już za 200 złotych jesteśmy w stanie nabyć ten gatunek.  Oczywiście cena zależna jest od gatunku świergotki. Dodatkowo niektóre mutacje tych papug (opalowe, rubino) mogą mieć wyższą cenę.

Świergotki bardzo łatwo się rozmnażają, stąd są często jednym z pierwszych wyborów do przydomowej hodowli. Świergotki dość łatwo dobierają się w pary i zwykle bez kłopotów odchowują potomstwo (nie tak jak w przypadku dużych papug jak kakadu, ary czy amazonki). Świergotki są świetnymi  rodzicami. Często w hodowlach papug pełnią funkcję rodziców zastępczych. I wysiadują jaja i odkarmiają pisklęta innych gatunków (np. rozelli, nierozłączek). Świergotki mają naprawdę dobre mamy, które słyną z czułej opieki nad potomstwem.

świergotki w domu

Zdjęcie 11. Świergotki  gniazdują w różnych miejscach: dziuplach, norach czy konarach drzew.

Aby przystąpić do rozmnażania papug, należy zdobyć wiedzę. Czasami konieczne jest karmienie ręczne, zdarzają się rozjechane nogi w budkach czy różnego rodzaju choroby. Stąd podejmując się hodowli papug, należy bardzo dużo czytać, być przygotowanym na wiele niespodziewanych możliwości, mieć skompletowaną ptasią apteczkę pierwszej pomocy czy chociażby znać kontakt do najbliższego lekarza weterynarii, który w nagłym przypadku nam pomoże.

Świergotki składają lęgi z reguły dwa razy do roku, ale mogą i przez cały rok. W momencie kiedy samica przechodzi kolejne lęgi, warto zabezpieczyć się w dodatkowy wapń, czy nawet badania krwi samicy. Niestety, ale każde jajo wypłukuje wapń z ciała samicy. Należy nie przesadzać z liczbą lęgów w ciągu roku, by nie zamęczyć ptasich rodziców. Dla świergotek wystarczy budka 15x15x40. W zależności od gatunku świergotki inkubacja jaj trwa około 19 dni. W jednym lęgu znajduje się od 4 do 7 jaj.

Ada Włoch, zoopsycholog

Zdjęcie 12. Fot. Na zdjęciu powyżej Ada Włoch – autorka artykułu, zoopsycholog, biolog i technik weterynarii, członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Konsultantów ds. Zachowania Zwierząt.

PODSUMOWANIE

Aby rozpocząć hodowlę papug, nie należy tylko postawić budki, a solidnie się przygotować. Hodowla papug może przynieść radość, ciekawe obserwacje i rozrywkę. Jednak należy w tym wszystkim pamiętać o dobrostanie tych pięknych i dzikich zwierząt. Niestety nie są to ptaki długowieczne, bowiem żyją zaledwie około 15 lat.

Decydując się na świergotki, może Cię czekać ciekawa przygoda z papugami. Ptaki te nie są tak “szalone” i “dominujące” jak popularne gadające gatunki papug. Jednak jeśli komuś zależy na spokojniejszej i cichszej papudze, która nie będzie szaleć przez pół dnia wśród mebli i firan, to świergotki świetnie się sprawdzą. Pamiętaj, że papugi należy trzymać przynajmniej parami.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Ręczne karmienie papug

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Wybrane dla Ciebie

Wózki dla psów w marketach – skąd się wzięły?

Obecnie mamy coraz większą wiedzę na temat psich potrzeb. Nie od dziś wiadomo, że pozostawianie pupila samego przed sklepem jest dla niego bardzo krzywdzące. Wiele psów w takiej sytuacji myśli, że zostało porzuconych przez właściciela. Zdarzają się też kradzieże zwierząt sprzed sklepów lub lokali usługowych.

czytaj

Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących

Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?

czytaj

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.

czytaj

Królik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?

Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz