Kąpiel papug

Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 6 min

Większość papug pochodzi z terenów tropikalnych (Ameryka Południowa, Afryka), gdzie mają możliwość codziennej kąpieli. Ale dlaczego kąpiel jest tak istotna dla papug, i jak możemy pomóc naszym ptakom w utrzymaniu higieny?

Zdjęcie 1. Wiele papug uwielbia kąpiele. Jest to moment zabawy i ekscytacji.

DLACZEGO KĄPIEL JEST WAŻNA?

Kąpiel pomaga w usuwaniu brudu, kurzu i resztek jedzenia. Jest to niezwykle ważne w naturze. Do posklejanych owocami piór łatwo zaprosić niechcianych pasażerów na gapę. Regularne kąpiele zapobiegają również powstawaniu problemów skórnych. Kąpiel łagodzi podrażnienia, daje ulgę i ochłodę w ciepłe dni. Co więcej, kąpiel stymuluje krążenie krwi i limfy. Sprzyja to zdrowiu i elastyczności skóry, szczególnie w trakcie wymiany piór.

kapiel papug

Zdjęcie 2. Papugi pudrujące, takie jak żako, nimfy czy kakadu wymagają kąpieli, by pozbyć się nadmiaru pudru.

JAK KĄPAĆ PAPUGI?

Kąpiel powinna być dla papugi przyjemnym i relaksującym doświadczeniem. Istnieje kilka sposobów, aby zapewnić papudze możliwość kąpieli. Ważne by dostosować sposób kąpieli do indywidualnych potrzeb papugi.

Miska lub talerz z wodą: Wypełnij płaską miskę wodą na tyle, aby papuga mogła swobodnie się w niej poruszać. Umieść miskę w klatce, na placu zabaw lub gdziekolwiek indziej, gdzie papuga czuje się swobodnie. Papuga musi mieć stały dostęp do wody.

Rozpylacz: Rozpylacz lub spryskiwacz umożliwia delikatne spryskanie papugi wodą. Spryskiwanie powinno być łagodne i delikatne. Świetnie sprawdzają się spryskiwacze do terrarium, które tworzą delikatną mgiełkę.

Kąpiel pod strumieniem wody: Niektóre papugi preferują kąpiel pod lekkim strumieniem wody. Na przykład pod kranem w łazience czy w zlewie w kuchni. Upewnij się, że temperatura wody jest odpowiednia, nie za zimna ani za gorąca. Oraz, że papuga ma swobodną możliwość opuszczenia zlewu/kranu.

Mokre gałązki i zioła: Niektóre papugi uwielbiają kąpiel wśród mokrych liści. Możesz przynieść kwitnące gałązki brzozy czy wierzby i spryskać je wodą. Część papug lubi nawet kąpiele w doniczkach wśród mokrych ziół i kwiatów.

kapiel papug

Zdjęcie 3. Część papug może miksować sposoby kąpieli. Niektóre papugi świetnie się bawią w basenikach, ale nie pogardzą też spryskiwaczem.

CZYM KĄPAĆ PAPUGI?

Podczas kąpieli papug nie musisz korzystać ze specjalnych sprayów. Jeśli zdecydujesz się ich użyć, upewnij się, że są one bezpieczne dla ptaków i nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Preparaty do kąpieli dla papug dostępne w sklepach zoologicznych są zazwyczaj bezpieczne do użytku.

Można także użyć naturalnych, nieszkodliwych dla ptaków produktów, takich rumianek, aloes, czy płatki róż.  Warto pamiętać, że niektóre papugi mogą potrzebować zachęty do kąpieli, więc możesz spróbować różnych metod, aby dowiedzieć się, która jest dla Twojej papugi najbardziej atrakcyjna. Wiele papug podejmuje się kąpieli, kiedy słyszy jakiś szum. Najczęściej jest to suszarka, odkurzacz, ale też np. deszcz włączony na YouTube.

kapiel papug

Zdjęcie 4. W okresie wiosenno-letnim warto kąpać papugi częściej. Papuzie kąpiele to czas ekscytacji i zabawy.

MOJA PAPUGA NIE CHCE SIĘ KĄPAĆ

Jeśli Twoja papuga boi się kąpieli, istnieje kilka sposobów, aby pomóc jej pokonać strach i nauczyć się cieszyć z kąpieli. Najważniejsza jest cierpliwość i stopniowe przyzwyczajanie papugi do nowej dla niej sytuacji.

  • Zacznij od stopniowego przyzwyczajania papugi do kąpieli. Zamiast natychmiastowego zanurzania jej w baseniku, zacznij od delikatnego spryskiwania wodą z daleka. Stopniowo zbliżaj się coraz bardziej, aż papuga będzie czuła się komfortowo w pobliżu wody. W trakcie spryskiwania warto włączyć szum lub dźwięki deszczu.
  • Umieść płaską miskę z wodą w klatce na stałe, aby papuga mogła się do niej przyzwyczaić. Zachęcaj papugę, umieszczając w misce ulubione smakołyki czy świeże kwiaty.
  • Upewnij się, że miska z wodą jest odpowiednio płytka, aby papuga mogła swobodnie wejść do środka i wyjść, nie czując się zanurzona.
  • Czasami papugi potrzebują zobaczyć, jak kąpią się inne ptaki, aby zrozumieć, że kąpiel jest bezpieczna i przyjemna. Jeśli masz inną papugę, która lubi kąpiele, pokaż to swojej papudze, aby ją zainspirować. Jeśli masz tylko jedną papugę, spróbuj pochlapać dłonią w misce z wodą.
  • Pamiętaj, że każda papuga ma własny tempo i potrzeby. Bądź cierpliwy i nie zmuszaj papugi do kąpieli, jeśli widzisz, że się boi. Stopniowo wprowadzaj papugę w świat kąpieli, zachęcając ją i nagradzając za pozytywne zachowanie.
kapiel papug

Zdjęcie 5. Niektóre papugi mają swoje ulubione miejscówki na kąpiel. Nasza Arya kąpie się zawsze na siatce zawieszonej na oknie.

Jeśli pomimo prób papuga nadal boi się kąpieli, nie zmuszaj jej do nich. Niektóre papugi po prostu wolą się nie kąpać. Bardzo często nieśmiałe i wycofane papugi boją się kąpieli. Im więcej umiejętności papuga posiądzie, tym większa jest szansa na to, że będzie chciała się w przyszłości kąpać. Pamiętaj, że zdrowie i dobre samopoczucie Twojej papugi są najważniejsze, więc dostosuj się do jej potrzeb i preferencji.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Ręczne karmienie papug

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Świergotki w domu – charakterystyka, zachowanie, opieka

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Jak bezpiecznie spędzić Sylwestra z papugami?

Sylwester, pełen fajerwerków i głośnych zabaw, może być stresującym wydarzeniem dla papug. Szczególnie, że fajerwerki potrafią towarzyszyć nam nie tylko w ostatni dzień roku, ale też czasem przez część grudnia i stycznia.

czytaj

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz