Zwierzęta albinosy – przyczyny, ciekawostki, opieka
Czas czytania: 4 min
Jakie czynniki powodują albinizm i na co należy zwrócić uwagę opiekując się zwierzęciem nim dotkniętym?
PRZYCZYNY ALBINIZMU
Kolor skóry, włosów czy oczu zależy od ilości i rodzaju barwnika – melaniny. Albinizm jest spowodowany niedoborem enzymu tyrozynazy, niezbędnego do przekształcenia tyrozyny w prekursor melaniny. Osoby dotknięte tą wadą posiadają melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę, ale jej powstanie jest niemożliwe. Gen warunkujący albinizm, zwierzę dziedziczy autosomalnie recesywnie, czyli nie jest związany z płcią. Wystarczy, że rodzice danego zwierzęcia będą jedynie bezobjawowymi nosicielami tej mutacji, żeby potomstwo urodziło się albinotyczne.
DIAGNOZOWANIE ALBINIZMU
Nie każde białe zwierzę z jasnymi oczami choruje na albinizm. Obecność tego schorzenia mogą potwierdzić testy genetyczne, wykrywające zmutowane geny. U niektórych gatunków, takich jak kawie domowe czy konie, albinizm nie występuje. Ciemny nos u białego psa czy kota oznacza, że nie jest ono albinosem.
ALBINIZM A CHOROBY SKÓRY
Melanina chroni jądro komórki przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, więc jej brak może być przyczyną poważnych problemów. Albinosy są z tego powodu szczególnie narażone na poparzenie słoneczne. Inną, poważniejszą dolegliwością, są nowotwory skóry – głównie czerniak. U kotów często spotyka się raka płaskonabłonkowego, który pojawia się głównie na brzegach uszu i nosie.
JAK CHRONIĆ SKÓRĘ BIAŁEGO PUPILA?
Będąc opiekunami zwierzęcia albinistycznego, powinniśmy zwracać uwagę na czas, jaki spędza ono na słońcu. Wystawianie go na działanie promieniowania znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Najlepiej jest też nie strzyc psów albinosów, ponieważ futro zmniejsza ilość promieniowania docierającą do skóry. Należy rozważyć również używanie specjalnych kremów z filtrem UV przeznaczonych dla psów.
OCZY ALBINOSÓW
Oczom zwierząt albinotycznych brakuje naturalnej ochrony zapewnianej przez melaninę. Promienie przenikają przez tęczówkę bez przeszkód i docierają do receptorów w tylnej części oka. Z tego powodu pozbawione melaniny zwierzęta są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne. Zwierzę może często mrużyć oczy i unikać jasnych miejsc, bo przebywanie w nich wiąże się u niego z dyskomfortem. Na rynku istnieją specjalne okulary przeciwsłoneczne dla psów, które zapobiegają uszkodzeniom wzroku. U mniejszych zwierząt pogorszone widzenie objawia się kiwaniem głową, to tak zwane skanowanie. Są to ruchy głową na boki, dzięki którym zwierzę wyostrza widziany obraz. Najczęściej dotyczy to szczurów – albinosów oraz królików z różowymi oczami.
ALBINOS, ZWIERZĘ CHORE CZY PO PROSTU BIAŁE?
Białe futro i czerwone oczy mogą być zwyczajnym rodzajem umaszczenia zwierzęcia, jeśli występują naturalnie u danego gatunku. Inną przyczyną całkowitego białego ubarwienia bywa też syndrom tzw. lethal white (z angielskiego „śmiertelna biel”). Występuje on po skrzyżowaniu psów, koni czy świnek morskich z niektórymi rodzajami umaszczenia. Geny warunkujące umaszczenie merle u psów nie powodują problemów, o ile występują pojedynczo.
Po skrzyżowaniu dwóch psów z tym umaszczeniem możemy otrzymać szczenię z kopiami genu merle od obu rodziców, co niesie za sobą przykre konsekwencje. Szczeniak „double merle” będzie w większości biały, z niebieskimi oczami. Najczęściej są one głuche i niewidome. Większość zwierząt z syndromem lethal white umiera młodo, zmagają się one z obniżoną odpornością, zatrzymaniem wzrostu, problemami ze słuchem, małooczem, alergiami i wypadaniem zębów.
ALBINIZM A LEUCYZM
Leucyzm bywa mylony z albinizmem, mimo że te schorzenia różnią się przyczyną i objawami. U osobników dotkniętych leucyzmem zaburzone jest tworzenie melanocytów i ich rozmieszczanie. Takie zwierzęta mogą mieć jedynie białe plamy na normalnie wybarwionym futrze i kolorowe oczy. Wada ta ma swój początek w pierwszych etapach życia płodowego.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Choroby odzwierzęce. Fakty i mity
Co Twój chomik próbuje Ci przekazać?
Jak opiekować się chomiczym seniorem?
5 rzeczy, których nie wiedziałeś o chomikach
Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt
Świnka morska. Co jej może dolegać? Jak rozpoznać najczęstsze choroby?
Wybrane dla Ciebie
Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
czytajBadania krwi u królików. Czy są konieczne?
Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?
czytajRecepta na psią długowieczność od firmy Loyal*
Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
czytajNa czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)
Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.
czytaj