
Co powinieneś wiedzieć o śwince skinny?
Czas czytania: 4 min
KILKA SŁÓW O RASIE
Kawie domowe sprowadzono do Europy ponad pięćset lat temu, a moda na ich hodowlę rozwinęła się w Wielkiej Brytanii. Świnka morska skinny została oficjalnie uznana za rasę stosunkowo późno, bo dopiero w roku 2004. Za miejsce jej narodzin uznaje się amerykańskie laboratoria. Charakteryzuje ją całkowity brak owłosienia poza niewielkimi kępkami włosów w okolicy pyszczka, sporadycznie na łapkach i uszach. Występuje kilka wariantów umaszczenia, a wśród najpopularniejszych kolorów skóry wyróżniamy bladoróżową i czarną.
CHARAKTER ŚWINKI MORSKIEJ SKINNY
W kwestii natury bezwłose świnki morskie nie różnią się szczególnie od świnek owłosionych. Zazwyczaj są bardzo łagodne, przyjazne i kontaktowe. Szybko przyzwyczajają się do opiekunów i nawiązują z nimi więź. Warto w tym miejscu dodać, że tak samo jak swoi futrzaści kuzyni, skinny są zwierzętami stadnymi i nie powinny być utrzymywane pojedynczo.
Dla zapewnienia pełnego komfortu psychicznego, kawie muszą mieszkać przynajmniej w parze. Dla procesu zaprzyjaźniania zwierząt nie ma znaczenia, czy bezwłosa świnka zamieszka z równie bezwłosą towarzyszką, czy z zupełnie inną odmianą. Łączenie różnych płci powinno oczywiście odbywać się po zabiegu kastracji.
PIELĘGNACJA KAWII BEZ WŁOSÓW
Świnki skinny nie wymagają skomplikowanych procesów pielęgnacyjnych. Z oczywistych względów odpada wyczesywanie futerka, dodatkowe natłuszczanie lub nawilżanie skóry również nie jest wymagane. Kawie domowe nie potrzebują też kąpieli, chyba że zostanie to zalecone przez lekarza weterynarii z uwagi na problemy dermatologiczne. Bezwłosa świnkowa skóra jest bardzo podatna na urazy mechaniczne, dlatego warto pamiętać, aby w klatce nie umieszczać ostro zakończonych, drażniących przedmiotów.

RÓŻNICE W HODOWLI
Na jakie nowości w porównaniu z utrzymaniem włochatej świnki morskiej musi być przygotowany opiekun świnki skinny? Bardzo istotnym, smutnym faktem jest to, że bezwłose maluchy żyją zazwyczaj krócej, osiągając maksymalnie wiek siedmiu lat. Ich układ odpornościowy jest słabszy, dlatego często zapadają na różnorodne infekcje. Są bardzo podatne na przeziębienia, więc wymagają stałej temperatury oscylującej w granicach 22 stopni w pomieszczeniu, gdzie stoi klatka.
CHOROBY ŚWINKI MORSKIEJ SKINNY
Tak jak świnki morskie wszystkich innych ras, również skinny są narażone przede wszystkim na choroby stomatologiczne, szkorbut oraz problemy w obrębie układu pokarmowego. To dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta tych wrażliwych gryzoni. Bezwłose kawie są dodatkowo predysponowane do schorzeń tła dermatologicznego i okulistycznego. Znacznie częściej niż u świnek posiadających sierść pojawia się u nich pododermatitis, czyli zapalenie podeszew stóp.
Jako że bardzo łatwo dochodzi u nich do wszelkich urazów mechanicznych, z drobnego uszkodzenia kończyny może szybko rozwinąć się stan grożący amputacją. Skinny są niestety częściej obciążone wadami wrodzonymi oraz częściej zapadają na choroby kardiologiczne. Biorąc pod uwagę, że doskonale maskują wszelkie objawy bólowe, konieczne są regularne badania profilaktyczne u lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu drobnych ssaków.

DLA KOGO BEZWŁOSY KOMPAN?
Świnki morskie skinny potrafią być fantastycznymi przyjaciółmi, a ich łagodne usposobienie i nietypowy wygląd przyciągają duże zainteresowanie. O ile świeżo upieczony właściciel będzie świadomy wszystkich rasowych i gatunkowych wymagań, z pewnością nie pożałuje zaproszenia łysego malucha pod swój dach. Warto wspomnieć o tym, że wiele osób wybiera bezwłose kawie z obawy przed alergią na sierść. Prawda jest jednak taka, że alergenem bywa najczęściej nie włos zwierzęcia, ale specyficzne białko, zawarte w jego wydzielinach. Dlatego skinny mogą uczulać tak samo jak inne rasy!
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Zaburzenia ruchu u świnek morskich
Co powinieneś wiedzieć o jeżu pigmejskim?
Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (podcast)
Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?
Co jedzą świnki morskie? Prawidłowa dieta kawii domowej
Co powinieneś wiedzieć o kapibarze, czyli gryzoniu wielkości dużego psa
Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj