E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 4 min

CZYM JEST E. CUNICULI?

E. cuniculi należy do mikrosporidiów, czyli patogenów najprawdopodobniej spokrewnionych z grzybami. W niektórych krajach większość królików posiada przeciw niemu przeciwciała, a więc miała z nim kontakt. Zarażenie E. cuniculi jest często bezobjawowe, do wystąpienia objawów może dojść miesiące, a nawet lata po zakażeniu. Po trzech tygodniach od zainfekowania, zwierzę wydala E.cuniculi z moczem, czyli może zarażać inne osobniki. Ten patogen namnaża się wewnątrz komórek gospodarza, jednocześnie powodując ich śmierć. Szczególne powinowactwo wykazuje do układu nerwowego, nerek i wątroby. Najczęściej do zarażenia dochodzi drogą doustną oraz z matki na płód podczas ciąży, rzadziej poprzez wdychanie.

OBJAWY ENCEFALITOZOONOZY  

E. cuniculi najczęściej kojarzy się z objawami ze strony układu nerwowego. Mogą one pojawić się nagle, po stresującym dla królika wydarzeniu lub obniżeniu odporności. Najpowszechniej występuje skręt szyi, zaburzenia równowagi, kręcenie się zwierzęcia w kółko, drgawki czy osłabienie tylnych kończyn. Mogą one, w różnym nasileniu, nie ustąpić mimo zwalczenia aktywnej infekcji, ze względu na nieodwracalne uszkodzenie układu nerwowego.

Jeśli nasz pupil zaraził się tym pasożytem będąc jeszcze w macicy matki, jego objawy będą dotyczyć głównie oczu – obserwuje się między innymi zaćmę czy ropę zgromadzoną w przedniej komorze oka, przed tęczówką. W przebiegu encefalitozoonozy mogą wystąpić też problemy z układem moczowym. Chore króliki wykazują zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, dochodzi u nich do zapalenia nerek. Na skutek choroby królik może być wyniszczony, bardzo chudy, uszkodzone jest także serce.

DIAGNOZOWANIE

Ta choroba, mimo swojej powszechności, nie jest prosta do jednoznacznego zdiagnozowania. Wiele z jej objawów wywołują bakterie czy pasożyty. Niekiedy są one spowodowane też przez niedobór konkretnych składników odżywczych. Testy serologiczne, polegające na wykrywaniu przeciwciał, ułatwiają diagnozę. Oznacza się za ich pomocą ilość przeciwciał pojawiających się szybko oraz tych pozostających w organizmie przy przewlekłej infekcji. Ze względu na częste występowanie tego patogenu u królików, wiele z nich ma wytworzone przeciw niemu przeciwciała mimo braku jakichkolwiek objawów.

LECZENIE

Terapia w przypadku choroby wywołanej przez E.cuniculi polega na wspomaganiu pracy całego organizmu, a w szczególności dotkniętych narządów. Poza lekami dobranymi przez lekarza weterynarii, królik może mieć też włączoną odpowiednią suplementację. Podczas aktywnego zakażenia zasadne jest podawanie leków przeciwpasożytniczych oraz antybiotyków, by zapobiec wtórnym infekcjom bakteryjnym.

JAK ZAPOBIEC E.CUNICULI?

Jeśli nasz uszak nie miał nigdy wykonanych testów na E. cuniculi, to z dużym prawdopodobieństwem jest już zarażony. Dopóki nie zostanie to jednak oficjalnie stwierdzone, warto dbać o dezynfekcję odwiedzając gabinet weterynaryjny oraz unikać skupisk królików. Stres może uaktywnić E.cuniculi, dlatego jest niewskazany. Dobra dieta i dbanie o zdrowie królika zmniejszają ryzyko zachorowania.

ZAGROŻENIE DLA INNYCH ZWIERZĄT

Często pomijanym problemem jest możliwość zakażenia innych gatunków przez króliki. Narażone są głównie drobne gryzonie, obecne w wielu domach obok królików. Szczególnie obserwuje się to w przypadku kawii domowych, niekiedy utrzymywanych razem z królikami mimo niedopasowania behawioralnego tych gatunków. Opiekując się jednocześnie królikami i małymi gryzoniami, należy dbać o dezynfekcję. Zwierzęta nie powinny mieć dostępu do swoich klatek, czy dzielić wybiegu. E. cuniculi może też zainfekować kota lub psa, ale dzieje się to bardzo rzadko.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żywienie królików

Jak króliki okazują miłość?

Pomocy! Królik mnie gryzie

Czy królik odczuwa smutek?

Dlaczego mój królik ma katar?

Jak prawidłowo trzymać królika?

Królik domowy nie taki bezproblemowy

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)

Podstawy opieki nad królikiem. Co warto wiedzieć przed adopcją uszaka?

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Wybrane dla Ciebie

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz