Jak zachowuje się suczka podczas cieczki?

Zachowanie suczki podczas cieczki może zdecydowanie odbiegać od tego, co psiak serwuje nam na co dzień. Nie powinno nas to jednak dziwić. To właśnie w tym czasie nasz pupil gromadzi w sobie burzę hormonów, z którą jak doskonale wiemy, nie zawsze można sobie łatwo poradzić. Niektóre sytuacje mogą nas zaskakiwać, ale dziś obalimy mity i pokażemy, że są one czymś normalnym.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

W OKRESIE RUI ZADBAJ O DOBROSTAN SWOJEGO PSYJACIELA

Absolutnie nie powinniśmy się wściekać, czy złościć, gdy u naszego psiaka występuje krwawienie. Miejmy na uwadze, że to właśnie w tym momencie nasze czworonogie dziecko przechodzi bardzo ciężki czas. A dodatkowy stres w postaci naszego napięcia powoduje niepotrzebny niepokój w już i tak niekomfortowym okresie.

POTRZEBA BLISKOŚCI U PSA

W tym czasie nasz psiak będzie jeszcze intensywniej łaknął bliskości drugiego człowieka. Wszelkie przytulasy, czy spanie tuż obok to chęć nawiązania więzi. Psiaki to bardzo mądre istoty i w momencie złego samopoczucia również szukają sposobu na to, by sobie ulżyć. Jednym z nich jest po prostu ich właściciel i poczucie bezpieczeństwa u jego boku.

Cieczka u psa

BRAK APETYTU U PSA

Nie powinien nas także zdziwić brak apetytu. W tym czasie ostatnie o czym myślą nasze psinki to jedzenie. Zastępują one pokarm piciem dużej ilości wody. Dlatego powinniśmy zadbać oto, by nigdy jej nie zabrakło oraz o częstą wymianę na świeży wodopój.

BRAK POSŁUSZEŃSTWA U NASZEGO ZWIERZAKA

Suczka w tym czasie, można powiedzieć, że “buja w obłokach”. Dlatego jakiekolwiek nasze komendy mogą nagle stać się dla niej obojętne. Tutaj ponownie apelujemy o zachowanie spokoju i niedokładanie do ciężkiej już sytuacji dodatkowego stresu. Nasze zrozumienie może okazać się najlepszym prezentem dla pupila.

MNIEJSZE POCZUCIE WSPÓLNEJ WIĘZI

Pamiętajmy, że w tym okresie nie tylko samce myślą o naszej samicy, ale ona także rozgląda się za potencjalnym amantem. W związku z tym, wyjątkowo podczas rui powinniśmy ograniczyć nasze zaufanie do swojego pupila do minimum. I tak w żadnej sytuacji nie spuszczajmy jej ze smyczy. Dbajmy też, aby podczas pobytu, np. w ogrodzie na pewno nie wydostała się na “wolność”.

Suczka

NIETYPOWE POZY SUCZKI

Suszka w tym czasie oczywiście będzie całą sobą w atrakcyjny sposób wabiła do siebie płeć przeciwną. I w związku z tym, niech nie dziwi nas nagłe nietypowe wyginanie grzbietu, czy chodzenie z ciągle wysoko podniesionym ogonem. Te i inne sytuacje w tym czasie są naturalne i są oznaką niczego innego, jak chęci zaproszenia partnera do kopulacji.

Jeśli nie jesteśmy zarejestrowaną hodowlą, która legalnie planuje rozród psiaków, to pamiętajmy o tym, że suka zawsze powinna być wysterylizowana. Żeby dokonać zabiegu należy poczekać na dojrzałość płciową, a następnie w konsultacji z weterynarzem ustalić termin. Inicjowanie rui psiej bez powodu jest mocno nieodpowiedzialne i prowadzi do wielu chorób. Jeśli przeżywasz aktualnie pierwszą cieczkę swojej suczki lub zapatrujesz się na zostanie hodowcą, to powyższa wiedza powinna posłużyć jako pierwsze koty za płoty.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Cieczka u psa

Pies czy suczka? Co wybrać?

Ciąża urojona u psa – objawy i leczenie

Marylin, czyli towarzyszka życia Joanny Opozdy

Czy suczka powinna mieć chociaż raz szczenięta?

Piesek czy suczka? Różnice pomiędzy płciami u psów

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz