Kiedy zacząć przygodę z wystawami dla psów?

Wystawy psów to nie tylko okazja do zaprezentowania swojego psa oraz zdobycia prestiżowych nagród. To również sposób na budowanie wspólnej więzi. Kiedy powinniśmy zacząć wystawiać naszego psa?
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

Moment, w którym po raz pierwszy pojedziemy z psem na wystawę powinien być dobrze przemyślany. Wiek psa stanowi bowiem bardzo istotny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Rozważając rozpoczęcie przygody z wystawianiem zwierzęcia, powinniśmy przeanalizować kilka kwestii.

ROZWÓJ FIZYCZNY

Pies musi być odpowiednio rozwinięty fizycznie. Potrzeba czasu, aby zwierzę nabrało typowego dla danej rasy wyglądu. Takie elementy jak kościec, mięśnie czy sierść muszą być w odpowiednim momencie rozwojowym. Nie powinniśmy więc na wystawy zabierać psa zbyt wcześnie, ponieważ może zostać zdyskwalifikowany. W ocenie dostatecznego rozwoju organizmu, a także kondycji pomoże nam lekarz weterynarii. Doskonałym doradcą w tej kwestii będzie również hodowca, od którego mamy szczenię. To on najlepiej będzie orientował się we wzorcu rasy. Będzie też w stanie precyzyjnie doradzić nam, czy to jest ten właściwy moment.

wystawy dla psów

KONCENTRACJA

Ważna jest też umiejętność koncentracji. Zbyt młode psy mogą mieć poważne problemy ze skupieniem się. Szczególnie można zaobserwować taki brak skupienia w nowych dla zwierzęcia sytuacjach. Wystawa jest miejscem głośnym i gwarnym. Przewija się przez nią cała masa psów i ludzi. Odpowiednio rozwinięte umiejętności skupienia i uczenia się, są więc absolutnie niezbędne. Występ na wystawowym ringu wymaga bowiem wykonania określonych zadań na jak najwyższym poziomie. Aby pies mógł dostatecznie skupić swoją uwagę na występach, musi osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju umysłowego.

WIEK IDEALNY

Przyjmuje się, że optymalny wiek do rozpoczęcia treningu wystawowego to okres młodzieńczy (od 6 do 12 miesięcy). Jest to także okres socjalizacji. Powinniśmy wtedy przyzwyczajać psa do nowych sytuacji. Należy wówczas rozpocząć pierwsze treningi z doświadczonym handlerem. Taka osoba nauczy naszego psa oraz nas samych, jak odpowiednio ustawiać psa. Zaprezentuje też prawidłowy ruch z psem po ringu. Musimy w tym okresie także przyzwyczaić psa do dotyku obcych osób. Sędzia będzie bowiem dotykał zwierzę, a także zaglądał do pyska. Są to standardowe czynności podczas oceny psa.

Powinniśmy również oswajać psa z zabiegami groomerskimi, które będzie musiał znosić przed każdą z wystaw. Szczególnie dotyczy to ras ozdobnych takich jak maltańczyki lub shih tzu. Pamiętajmy jednak o tym, że każda rasa wymaga pielęgnacji przed wystawą. Psy o mniej problemowej sierści i tak potrzebują kąpieli oraz przycięcia pazurów. Nie bagatelizujmy przyzwyczajenia zwierzęcia do zabiegów pielęgnacyjnych. Unikniemy dzięki temu wielu nieprzyjemności podczas wystawy.

wystawy dla psów

W wieku od 12 do 18 miesięcy pies może brać udział w wystawach młodzieżowych. Jest to okres przygotowujący do poważniejszych konkurencji. Zwierzę powinno być już dobrze obeznane z zasadami panującymi podczas wystaw. Jest to moment na ewentualne podszlifowanie umiejętności zwierzęcia.

Dorosłość to okres od momentu ukończenia 18 miesięcy i wzwyż. Jest to moment, gdy pies jest już w pełni rozwinięty, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Zwierzak wychodzi wtedy z klasy młodzieży, aby konkurować z dorosłymi osobnikami.

PODSUMOWANIE

Moment, w którym zdecydujemy się na wystawienie naszego psa jest bardzo ważny. Należy zrobić to w odpowiednim momencie. Mądra decyzja zwiększy szanse zwierzęcia na wygraną. Pamiętajmy jednak ,że wiele zależy od właściciela. To na nim bowiem spoczywa obowiązek socjalizacji oraz odpowiedniego przygotowania psa do występów. Nieprzyzwyczajony do gwaru, ludzi i dotyku pies; nie osiągnie sukcesów. Nie będzie czuł się na ringu komfortowo. Pewność siebie natomiast jest tutaj kluczowa do osiągnięcia sukcesu.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak obcinać psu pazury?

Operacje plastyczne u psów

Obcinanie uszu i ogona u psów

Jak rozpoznać pseudohodowlę?

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Myślenie, które szkodzi. Mity o psach

Zoopsycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Wybrane dla Ciebie

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

Co powinieneś wiedzieć o śwince skinny?

Świnki morskie są zwykle kojarzone z uroczymi, kudłatymi przyjaciółmi. Wśród nich występują jednak również osobniki kompletnie pozbawione sierści. Czym różnią się od swoich włochatych kuzynów?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz