Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 6 min

ŻÓŁW ŻÓŁWIOWI NIERÓWNY

Zarówno gatunki lądowe żółwi, jak i te wodne należą do najpopularniejszych zwierząt terraryjnych. Pomiędzy konkretnymi odmianami występują znaczące różnice, jeśli chodzi o spożywany przez nie pokarm, wymaganą przestrzeń czy optymalną temperaturę środowiska. Zanim przyszły opiekun zdecyduje się na zaproszenie gada w skorupie pod swój dach, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest w stanie zapewnić mu właściwe warunki życia. Mimo że gady nie potrafią ekspresyjnie wyrażać swoich emocji ani informować ludzi o odczuwanym cierpieniu, tak samo jak inne zwierzęta czują ból i nie zasługują na powolne umieranie z powodu ignorancji właściciela.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Z uwagi na rozpowszechnianie błędnych informacji na temat ich hodowli, żółwie najczęściej cierpią niestety na choroby będące wynikiem błędów w utrzymaniu. Zdarza się, że nowi właściciele przyjmują założenie, iż gady nie wymagają specjalistycznej opieki. Swoją tezę argumentują brakiem wyraźnych różnic w zachowaniu i wyglądzie podopiecznych, którym rzekomo coś dolega. Prawda jest jednak taka, że żółwie należą do wyjątkowo wytrzymałych zwierząt i mogą znosić przewlekły ból bardzo długo, a objawy schorzeń są dostrzegalne w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Co na pewno powinno natychmiast zaniepokoić opiekuna?

– przedłużająca się apatia;

– obrzęk powiek;

– owrzodzenia i ropnie;

– wypływ nietypowej wydzieliny z jamy ustnej/nozdrzy;

– biegunka;

– niedomykanie jamy ustnej;

– trudności w prawidłowym poruszaniu się lub pływaniu;

– mrużenie oczu;

– brak apetytu.

Zaobserwowanie niepokojących objawów powinno skutkować szybką wizytą u lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gadów.

leczenie żółwi

SCHORZENIA WYNIKAJĄCE Z BŁĘDÓW W HODOWLI

Jak zostało już wcześniej wspomniane, większość żółwi trafia do lekarzy z chorobą, będącą wynikiem błędów w utrzymaniu. Poniżej krótko omówiono kilka spośród najczęściej występujących.

Metaboliczna choroba kośćca – MBD (Metabolic bone disease)

MBD jest jednostką, która może wynikać z wrodzonego zaburzenia metabolizmu witaminy D w organizmie żółwia, jednak najczęściej powoduje ją niedobór wapnia w diecie, a także brak ekspozycji zwierzęcia na promieniowanie UVB. Metaboliczna choroba kośćca prowadzi między innymi do osteoporozy, łamliwości i rozmiękczania kości, krzywicy, anoreksji, apatii i problemów w poruszaniu.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc wynika najczęściej ze złych warunków higienicznych, nadmiernej wilgotności bądź temperatury, zatłoczenia lub nieleczonej w porę infekcji górnych dróg oddechowych. Do obserwowanych objawów należą: wypływ śluzu z jamy ustnej i trudność w jej zamknięciu, nienaturalne ustawianie głowy i szyi, duszność, odwodnienie i osłabienie.

Zaparcie jaj

Schorzenie najczęściej wiąże się z niedoborem wapnia w diecie samicy, z jej stresem oraz brakiem odpowiedniego miejsca do złożenia jaj. Obserwować można postępującą apatię lub bezskuteczne naprężanie się, a także brak apetytu.

Dna moczanowa

Choroba ma swoje źródło w zbyt niskiej temperaturze i wilgotności oraz nieprawidłowej diecie, zbyt obfitej w białko. Skutkuje obrzękami kończyn i trudnością w poruszaniu.

Przerost dzioba lub pazurów

Przerost listwy rogowej jest spowodowany podawaniem zbyt miękkiego pokarmu. Hipertrofię pazurów obserwujemy, gdy żółw ma zbyt mało ruchu lub porusza się po podłożu, które nie pozwala mu na ich ścieranie.

Infekcje skórne i uszkodzenia pancerza

Infekcje są wywoływane przez nadmierną wilgotność i brak odpowiedniej higieny w terrarium. Uszkodzenia pancerza są najczęściej wynikiem nieszczęśliwych wypadków z udziałem żółwia, na przykład upuszczenia zwierzęcia z wysokości czy pogryzienia go przez psa.

POZOSTAŁE CHOROBY ŻÓŁWI

Wśród często występujących schorzeń żółwi możemy wyróżnić także grzybicę, inwazję pasożytniczą i zapalenie jamy ustnej.

Grzybica

Grzybica bywa nazywana „gniciem pancerza”, gdyż na jego powierzchni pojawiają się miękkie fragmenty z widoczną wokół cuchnącą wydzieliną. Choroba jest powodowana przez infekcję bakteryjną lub grzybiczą w miejscu uszkodzenia pancerza.

Inwazja pasożytnicza

Pasożyty wewnętrzne bytujące w układzie pokarmowym żółwi mogą powodować apatię, biegunki, brak apetytu i spadek masy ciała. Ważne jest, by regularnie badać kał zwierzęcia i w razie potrzeby stosować odpowiednie odrobaczenie.

Zapalenie jamy ustnej

Zapalenie może być wywoływane przez bakterie lub wirusy. Objawia się kaszlem, brakiem apetytu, zmianą zabarwienia dziąseł i języka oraz serowatym osadem w jamie ustnej.

leczenie żółwi

LECZENIE ŻÓŁWI

Metoda leczenia żółwi jest zawsze dopasowana do jednostki chorobowej, jaką podejrzewa lekarz. Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, omówienia występujących objawów i badania klinicznego pacjenta. Często konieczne jest także wykonanie dodatkowej diagnostyki. Tak jak u innych gatunków zwierząt, również u żółwi można pobrać krew, zrobić zdjęcie RTG lub przeprowadzić badanie USG. Zależnie od hipotezy lekarza, dalsze postępowanie może obejmować podawanie leków doustnie lub w iniekcjach, wykonywanie kroplówek podskórnych lub dootrzewnowych, odrobaczanie, zakładanie opatrunków czy korektę wymagających tego elementów.

Jeżeli schorzenie pacjenta zostało spowodowane przez niewłaściwe warunki, najważniejszym elementem leczenia będzie ich poprawa i przestrzeganie podanych zaleceń.

PODSUMOWANIE

Warto pamiętać, by nigdy nie leczyć podopiecznego samodzielnie. Metabolizmem oraz wrażliwością na różne substancje żółwie różnią się całkowicie od ludzi i innych zwierząt. Procedury medyczne u gada powinien zawsze przeprowadzać wykwalifikowany lekarz weterynarii. Dodatkowo należy jeszcze raz podkreślić, by umówić się na wizytę niezwłocznie po zaobserwowaniu niepokojących symptomów. Żółwie ukrywają ból, a objawy ich złego stanu zdrowia często można zauważyć dopiero w chwili, gdy sytuacja staje się krytyczna.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jakie żółwie żyją w Polsce?

Jak wybrać podłoże do terrarium?

Żółw wodno-lądowy. Podstawy opieki

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Najczęstsze błędy w hodowli żółwi lądowych

Krab pustelnik – małe zwierzę, duże potrzeby

Gady, które możesz spotkać na swojej drodze

Żółw wodno-lądowy. Co musimy wiedzieć przed zakupem?

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Jak dbać o dobrostan kota? Rozmowa z Aliną Fijałkowską, zoopsycholożką i kocią behawiorystką (podcast, zdjęcia)

Dziś nadrabiamy zaległości. Porozmawiamy na temat kotów. A konkretnie o podstawowych kocich potrzebach. I choć trudno w to uwierzyć, jest to pierwszy odcinek Pets World Podcast poświęcony kotom. Na nasze pytania odpowiedziała Alina Fijałkowska – zoopsycholożka i kocia behawiorystka. Przyjemnego odbioru!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz