Najczęstsze choroby neurologiczne gryzoni

Niestety, również nasi najmniejsi pupile, tacy jak szczurki czy świnki morskie, mogą cierpieć na trudne do wykrycia choroby układu nerwowego. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 4 min

ŹRÓDŁA CHORÓB NEUROLOGICZNYCH U GRYZONI

Głównymi czynnikami predysponującymi do zapadnięcie na schorzenie układu nerwowego są zaawansowany wiek i związane z nim zwyrodnienia oraz skłonności genetyczne. Niektóre choroby stanowią efekt infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zatrucia, niedoborów dietetycznych lub dłuższego przebywania w zbyt wysokiej albo zbyt niskiej temperaturze. Objawy neurologiczne mogą rozwijać się błyskawicznie i przebiegać gwałtownie z zagrożeniem życia pacjenta, dlatego tak ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

NA CO CIERPIĄ ŚWINKI MORSKIE I SZYNSZYLE?

Do najczęstszych chorób neurologicznych świnek morskich należą: zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego oraz wirusowe limfocytarne zapalenie opon mózgowych.

Zapalenie ucha jest zwykle wywoływane przez bakterie (Bordetella i Streptococcus). Do objawów zalicza się przechylenie głowy i kręcz szyi, a także spowodowane przez ból zmniejszenie apetytu i aktywności zwierzęcia. Powikłaniami nieleczonego schorzenia mogą być między innymi porażenie nerwu twarzowego i zapalenie rogówki.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych często powoduje paraliż tylnych kończyn i trudności w poruszaniu się. Warto podkreślić, że arenawirus wywołujący chorobę może być przenoszony na ludzi i również dla nich stanowić niebezpieczeństwo.

Do często występujących problemów neurologicznych szynszyli zalicza się drgawki, mające różne tło. Napady drgawkowe mogą stanowić objaw zapalenia mózgu, zatrucia (na przykład ołowiem), hipoglikemii, hipokalcemii, udaru cieplnego lub padaczki idiopatycznej. Każdy przypadek musi zostać odrębnie zdiagnozowany i leczony zgodnie ze źródłem problemu.

choroby neurologiczne u gryzoni

CO DOKUCZA SZCZUROM, CHOMIKOM, MYSZOSKOCZKOM I MYSZOM?

Do najczęstszych objawów neurologicznych u szczurów należą zaburzenia w poruszaniu się, niedowłady i paraliże tylnych kończyn. U starszych pacjentów powodem bywają zwyrodnienia korzeni nerwów rdzeniowych oraz zanik mięśni związany z wiekiem.

Bardzo popularnym szczurzym schorzeniem jest pojawienie się guza przysadki, czyli hormonotwórczego narządu umiejscowionego wewnątrz mózgowia. Chory maluch ma trudności z utrzymaniem równowagi, przewraca się i zatacza. Często traci zdolność chwytania pokarmu w przednie łapki, tylne z kolei znacznie słabną.

U myszy i chomików nierzadko diagnozuje się zapalenie ucha środkowego z charakterystycznym dla chorego osobnika kręceniem się w kółko i rolowaniem wokół własnej osi.

Około 20-40% populacji myszoskoczków jest genetycznie predysponowana do występowania stereotypowych napadów padaczkowych. Większość pacjentów wyrasta z objawów wraz z wiekiem.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY U GRYZONI

Jakie zachowania naszych podopiecznych powinny nas zaniepokoić i sprowokować niezwłoczną wizytę u lekarza weterynarii? Uogólniając, do najczęstszych objawów choroby neurologicznej należą wszelkiego rodzaju niezborności ruchowe, nagła niezdarność i problemy z utrzymaniem równowagi, a także kręcenie się w kółko, oczopląs, przekrzywianie głowy i porażenie kończyn.

Odpowiedzialny opiekun gryzonia powinien też być zawsze wyczulony na wszelkie spadki apetytu oraz zmniejszenie aktywności pupila.

choroby neurologiczne u gryzoni

ROKOWANIA I POWRÓT GRYZONIA DO ZDROWIA

Zależnie od źródła problemu, rokowania wahają się od dobrych poprzez ostrożne aż do złych. Niektóre choroby mogą zostać całkowicie wyleczone (na przykład wcześnie wykryte zapalenie ucha), a inne – tak jak w przypadku guza przysadki u szczurów – można jedynie „zaleczać”, stosując rozwiązania paliatywne, zwiększające komfort życia pacjenta.

Niezależnie od przyczyny schorzenia, zwierzaki obarczone przewlekłą chorobą neurologiczną wymagają od właściciela cierpliwości i łagodności, a niekiedy także przearanżowania środowiska (na przykład gdy podopieczny nie daje już rady korzystać z górnych pięter klatki, a ich obecność zwiększa jedynie ryzyko bolesnych upadków). W trakcie leczenia maluchy potrzebują ciszy, spokojnego i możliwie bezstresowego otoczenia. Szybkie wprowadzenie terapii i stosowanie się do zaleceń lekarza może znacząco wydłużyć życie gryzonia lub ulżyć jego cierpieniom, związanym z chorobą, na którą cierpi.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ABC świnki morskiej

Guz przysadki u szczurów

Jak oswoić świnkę morską?

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Czym różni się królik od gryzonia?

Kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Co warto wiedzieć o śwince skinny?

Wybieg dla świnki morskiej – jak go zorganizować?

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (podcast)

Co jedzą świnki morskie? Prawidłowa dieta kawii domowej

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.

czytaj

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz