
Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi
Czas czytania: 3 min
CEBULA, CZOSNEK, SZCZYPIOR, POR
W diecie ludzkiej są cennymi dodatkami, ale dla psów (a także innych zwierząt) warzywa te są silnie toksyczne. Za zatrucie odpowiadają obecne w tych warzywach związki siarki organicznej, m.in. N-propylodisiarczan i n-propylotiosiarczan. Pod wpływem zmian zachodzących w organizmie psa powodują, że ich spożycie może skończyć się bardzo źle.
U psów, które spożyją np. cebulę rozwija się niedokrwistość hemolityczna. Wynika to z tego, że obecne w warzywach tych wspomniane powyżej związki są metabolizowane do wysoce reaktywnych utleniaczy. Dochodzi do niszczenia prawidłowej struktury erytrocytów. W efekcie transport tlenu we krwi jest upośledzony. Zagrożenie stanowi każda postać cebuli (surowa, sproszkowana, smażona, gotowana).

KSYLITOL
U psów metabolizm ksylitolu jest inny niż u człowieka. U tego gatunku zwierząt jego wchłanianie jest bardzo gwałtowne i całkowite. Z tego powodu dochodzi do nadprodukcji insuliny, która będzie gwałtownie obniżać poziom glukozy. Jego toksyczność jest zależna od dawki. Większa ilość ksylitolu można doprowadzić do ostrej martwicy lub niewydolności wątroby, a w najgorszym wypadku nawet śmierci zwierzęcia. Do najczęstszych objawów zatrucia należą wymioty. Następnie obserwuje się objawy związane z obniżeniem stężenia glukozy we krwi, takie jak ospałość, oszołomienie, brak koordynacji, drgawki, zapaść.
WINOGRONA I RODZYNKI
Do zatrucia dochodzi bez względu na odmianę, czy barwę winogrona. Trujące są zarówno odmiany pestkowe, jak i bezpestkowe. Szkodliwe są również produkty zawierające winogrona, jak batoniki, czy ciasteczka. Substancja odpowiedzialna za zatrucie nie została do tej pory poznana. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, biegunka, apatia, zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu, osłabienie. Spożycie winogron może doprowadzić do rozwoju ostrej niewydolności nerek. Ponadto pies może zadławić się winogronem. Połknięty w całości owoc może zatrzymać się w przełyku lub jelitach.

CZEKOLADA
Substancją szkodliwą jest zawarta w kakao teobromina. Substancja ta może wpływać na zwierzęta mocniej niż na ludzi. Teobromina jest bardzo wolno wydalana z organizmu. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega kumulacji, dlatego objawy występują z opóźnieniem, w momencie kiedy zostanie przekroczona dawka krytyczna. Objawy występują zwykle w ciągu 6-12 godzin (może zdarzyć się, że szybciej). Wśród nich wymienia się: nudności, wymioty, biegunkę, zwiększone wydalanie moczu. W ciężkich przypadkach można zaobserwować zaburzenia rytmu serca, drgawki oraz śpiączkę. Zatrucie czekoladą nie należy do rzadkich zatruć. Wręcz przeciwnie, jest w czołówce najczęściej występujących zatruć u psów.
PODSUMOWANIE
Należy odpowiednio zabezpieczać dostęp do ludzkiego jedzenia, nie pozostawiać go na stole w obecności pupila. Dzięki temu ochronisz zwierzę przed zatruciem. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ilości mogą zaszkodzić naszemu psu.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zatrucia roślinami u psów i kotów
10 produktów szkodliwych dla psa
Mało znane inwazje pasożytnicze u psów i kotów
Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów
Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj