5 najczęstszych chorób u psów rasy shih tzu

Jak każda rasa, shih tzu są bardziej narażone na pewne schorzenia niż inne psy. Wynika to z wielu przyczyn. Najważniejsze z nich to genetyka i anatomia. W artykule przyjrzymy się najczęstszym chorobom oraz temu, co możemy zrobić, aby im zapobiec.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 5 min

Jak u wszystkich psów ras brachycefalicznych, czyli tych z krótkimi pyszczkami, zdarzają się problemy z oddychaniem. Shih tzu mają też bardzo duże, płytko osadzone oczy, z którymi również bardzo często miewają przeróżne problemy. Zanim zaadoptujemy psiaka, warto jest się z nimi zapoznać.

CHOROBY OCZY U SHIH TZU

Ze względu na swoje charakterystyczne, duże oczy, shih tzu mogą być bardziej narażone na różnego rodzaju problemy oczne. Do najczęstszych należą: zwyrodnienie siatkówki, wrzód rogówki, wypadanie trzeciej powieki oraz problem z kanalikami łzowymi, co może prowadzić do zespołu suchego oka.

Wszystkie wymienione powyżej dolegliwości są dla pieska bardzo nieprzyjemne i kosztowne w leczeniu. Mogą też być nawracające. Tego typu schorzenia leczy się dość długo i bardzo ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń weterynarza. Bywa i tak, że do końca życia piesek musi przyjmować krople co kilka godzin. Może też znacznie pogorszyć się jego wzrok, a nawet zdarzyć się tak, że zupełnie go straci.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pieski te mają bujne, rosnące całe życie włosy, które należy regularnie podcinać w okolicach oczu. Ciągłe podrażnianie oczu przez włosy doprowadzi w końcu do problemów. Ważne jest również pilnowanie żeby psiak nie chodził w miejsca, gdzie jest dużo zarośli. Gałęzie lub źdźbła trawy mogą podrażnić oczy. Niezwykle ważne jest regularne badanie wzroku, sprawdzanie czy oczy nie są suche albo czy nie łzawią. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące obawy, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Zbagatelizowanie takich sygnałów może mocno odbić się na zdrowiu naszego pupila.

choroby u shih tzu

PROBLEMY ODDECHOWE U PSÓW RASY SHIH TZU

Ze względu na swoje krótkie pyszczki, shih tzu mogą być bardziej podatne na problemy z oddychaniem, różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych lub zapadanie tchawicy. To ostatnie polega na osłabieniu lub deformacji chrząstek tchawicy, co prowadzi do zwężenia drogi oddechowej. Jest to szczególnie powszechne u ras małych psów, takich jak shih tzu, ze względu na ich krótkie nosy i delikatną budowę.

Objawami problemów oddechowych są:
– zmniejszona wydolność fizyczna,
– kaszel, szczególnie po wysiłku lub podczas ekscytacji,
– wysoki szmer oddechowy lub świst, szczególnie podczas wdechu,
– trudności z oddychaniem, które mogą nasilać się podczas aktywności fizycznej,
– cięższe przypadki mogą prowadzić do sinicy błon śluzowych.

Dlatego warto regularnie, profilaktycznie badać pieska. Nie bagatelizujmy kaszlu u naszego zwierzaka. Bardzo ważne jest też, aby shih tzu chodziły na spacery w dobrze dopasowanych szelkach a nie w obroży. Podczas spaceru ucisk obroży może doprowadzić do zapadnięcia tchawicy.

ALERGIE I PROBLEMY ZE SKÓRĄ

 Shih tzu są podatne na różnego rodzaju alergie skórne, które mogą powodować świąd, zaczerwienienia, łuszczenie się skóry i inne problemy dermatologiczne. Mogą również cierpieć na atopowe zapalenie skóry. Najczęstszym alergenem jest jedzenie. Dlatego tak ważne jest, by podawać psu karmę wysokiej jakości, bez zawartości zbóż i ulepszaczy. Nie warto czekać, aż pojawią się pierwsze objawy alergii i dopiero wtedy zacząć dbać o dietę pupila.

choroby u shih tzu

PROBLEMY Z ZĘBAMI U SHIH TZU

Zaniedbanie higieny jamy ustnej może prowadzić do poważnych problemów z zębami u shih tzu, takich jak próchnica, choroby przyzębia i utrata zębów. Co więcej problemy z zębami są bardzo bolesne i męczące dla psiaka. Dodatkowo ciągle obecny będzie nieprzyjemny zapach. Zabiegi dentystyczne u psów wykonywane są pod narkozą, co zawsze jest ryzykowne, ale też kosztowne. Regularna opieka dentystyczna jest ważna dla utrzymania zdrowia jamy ustnej u tych psów. Zaleca się również częste szczotkowanie zębów.

PROBLEMY ORTOPEDYCZNE

Ze względu na swoją budowę ciała i krótkie nogi, shih tzu mogą być narażone na problemy ortopedyczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych, przepuklina kręgosłupa, zwichnięcia stawów oraz problemy związane z chrzęstno-stawowymi dysplazjami. Bardzo ważne jest, aby dbać o ogólną dobrą kondycję psa. Zdrowo go karmić. Regularnie badać. Nie narażać na zbyt duży wysiłek fizyczny.

PODSUMOWANIE

Shih tzu to kochane psy. Najlepiej sprawdzą się jako towarzysze osób prowadzących spokojny tryb życia. Jak każde psy potrzebują spacerów i aktywności fizycznej, jednak nie bardzo męczącej. Zanim jednak zdecydujesz się na ich adopcje, zapoznaj się z ich obciążeniami genetycznymi, aby być przygotowanym na zapewnienie im odpowiedniej opieki.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Dlaczego psy nie mają zawałów

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Choroby odzwierzęce – fakty i mity

10 najgroźniejszych zwierząt świata

Badania geriatryczne u psów seniorów

Strzyżak sarni u psa. Czy jest niebezpieczny?

Za dużo ciałka do kochania. Czy Twój pies waży za dużo?

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?

Kleszcze, wysokie temperatury i inne, letnie zagrożenia dla psa. Rozmowa z lek. weterynarii Marzeną Wojdą (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz