21 ciekawostek ze świata zwierząt
Czas czytania: 8 min
KAWIA DOMOWA
Kawie domowe to zwierzęta stadne. Ten gryzoń potrafi być naprawdę nieszczęśliwy, jeśli nie ma z kim dzielić klatki. Świnki doskonale się porozumiewają. Częsta uwaga człowieka nie zastąpi im kontaktu z drugim osobnikiem. Chcąc mieć kawię domową, musisz wiedzieć, że będziesz opiekunem dwóch!
LOTOPOLANKA KARŁOWATA
Lotopałanka karłowata to nadrzewny ssak latający z rodziny lotopałankowatych. W naturalnych warunkach żyją one na koronach drzew w lasach Australii oraz Nowej Gwinei. Ssaki te żyją w stadach. Chociaż w Polsce, trzymanie ich jako zwierząt towarzyszących nie jest jeszcze takie popularne, to coraz częściej zaczynamy o nich słyszeć. Najbardziej charakterystyczną cechą dotycząca wyglądu tego ssaka są fałdy skórne, które posiada wzdłuż swojego ciała. Umożliwiają one zwierzęciu lot.
PIESEK PRERIOWY
Piesek preriowy inaczej nieświszczuk to zwierzę o łagodnym usposobieniu, bardzo towarzyskie, nie przejawiające agresji. Lubi zabawę ze swoim opiekunem. Gryzonie najwięcej energii mają rano i wieczorem. Co ważne, nieświszczuki to zwierzęta, które można kontrolować, ale nie zdominować.
W warunkach domowych mogą żyć nawet 10 lat, więc decydując się na takie zwierzątko, trzeba brać to pod uwagę. Kupując nieświszczuka do domu z dzieckiem, należy uczulić je na to, że jest to jednak gryzoń, który może łatwo uciec, schować się, a przez jego niewielki rozmiar, należy zachować szczególną ostrożność podczas zabawy. Mimo wszystko piesek preriowy bardzo lubi pieszczoty, a w momencie zagrożenia i poczucia braku bezpieczeństwa zakomunikuje to gwizdaniem.
A MOŻE PATYCZAK?
Słynne patyczaki są to zwierzątka ogólnodostępne: tanie i łatwe w utrzymaniu i rozmnożeniu. Wszystko co potrzebujemy do ich hodowli to odpowiedniej wielkości zbiornik z odpowiednią wentylacją, podłożem i korzeniem/lianą, które zwiększą atrakcyjność wizualną zbiornika, jak również zapewnią jego lokatorom dodatkową przestrzeń życiową.
Opieka nad tymi owadami ogranicza się do regularnego spryskiwania ich „rezydencji” i karmienia liśćmi (jeżyna, malina, dąb, trzykrotka). Nie wymagają one ogrzewania i temperatura pokojowa im w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcielibyśmy je dodatkowo ogrzewać/doświetlać, możemy to zrobić. Należy jednak pamiętać o tym, że będą wtedy szybciej rosły i szybciej opuszczą nasz świat. Długość ich życia w zależności od gatunków i temperatury wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.
ODCZAROWAĆ WĘŻE
Węże tak naprawdę nie są „obślizgłe”. To chyba najczęściej spotykany mit. Węże, w przeciwieństwie do, np. płazów nie pozostawiają żadnego śluzu, ani nie są wilgotne w dotyku. Mimo, to większość osób, które nie dotykało nigdy węża, jest zdzwiona tym, że jego ciało jest suche.
NIE HAŁASUJ PRZY SOWIE
Sowy to zwierzęta nocne. Środowisko, w którym przebywają, powinno być spokojne i ciche, ponieważ są to ptaki o wyostrzonym słuchu. Głosy i hałasy mogą wpływać na ich zdrowie i zachowanie. Dla większości gatunków sów ważne jest też, aby zapewnić im kryjówki, w których mogą się schować w trakcie dnia, ponieważ są zwierzętami nocnymi.
SZCZURY
Szczury to naprawdę bardzo przyjazne zwierzątka domowe. Potrafią śmiać się, kiedy ktoś je połaskocze! Ze względu na łatwość oswajania i swoją inteligencję, mogą być niezłym kompanem, towarzyszącym nam na co dzień w życiu, w różnych sytuacjach. Szczury lubią kontakt z człowiekiem i te dobrze oswojone, często są zabierane do pracy, szkoły, na uczelnię czy na spacer. Szczury potrafią wytworzyć z człowiekiem niezwykłą więź.
TRANSFUZJE KRWI W MEDYCYNIE WETERYNARYJNEJ
Psy i koty, zupełnie jak my mogą bezpiecznie oddać krew, a w razie konieczności także ją przyjmować. Transfuzje krwi w medycynie weterynaryjnej nie należą wcale do rzadkości i zdarzają się sytuacje, kiedy przetoczenie krwi jest szansą na ratunek zwierzęcia.
Pies ma aż trzy powieki! Pomaga mu to utrzymać wilgoć oka i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi.
Nie ma dwóch takich samych kocich nosków. Są one tak samo unikalne jak linie papilarne u człowieka.
Pszczoła musi się nieźle napracować, chcąc pokonać pewien odcinek drogi. Podczas lotu wykonuje ponad 400 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli ponad 11 tysięcy razy na minutę. Pszczoła może przefrunąć około 3 km, jednak maksymalnie może to być aż 10 km!
Koszatniczka nie jest zwierzątkiem dla każdego, szczególnie odradzana jest do domu z małymi dziećmi. Nie da się jej w pełni oswoić, ma ostre pazurki i potrafi dotkliwie pogryźć. Co ciekawe należy uważać na jej ogon. Zwierzak złapany za niego potrafi zrzucić z niego skórę. Raz oderwany ogon nigdy nie odrośnie.
GRY EDUKACYJNE DLA KRÓLIKÓW
Królik podobnie jak pies czy kot może, chce i potrafi korzystać z gier aktywizujących. Na rynku można znaleźć poszerzającą się ofertę gier edukacyjnych. Jedną z nich jest mata przypominająca dywan z frędzlami. Zadaniem królika jest wywęszyć i wykopać schowane w nim przez właściciela przysmaki. Podobne zadanie stawia przed zwierzęciem gra strategiczna z wnękami na jedzenie, które można otworzyć na różne sposoby. Taka zabawa pobudza aktywność zwierzęcia i może być interesującą formą podania obiadu.
Pies dobrze wie, jakie emocje aktualnie odczuwasz. Badania pokazują, że psy potrafią skutecznie odczytywać nasz humor. Mogą też wyczuć zmiany w zapachu ciała, które pojawiają się spowodowane różnymi stanami emocjonalnymi.
PAJĄK O DZIWNEJ NAZWIE
Czy wiesz, że istnieje pająk, który nazywa się zyzuś tłuścioch?! Choć brzmi to zabawnie, to pochodzi on z rodziny omatnikowatych i jest spokrewniony m.in. ze słynną czarną wdową. Zyzuś tłuścioch jest ciepłolubny, więc może pojawiać się w domach. Najlepiej złapać pająka i umieścić go na zewnątrz, ponieważ jest on jadowity. Jego ukąszenie jest bolesne, porównywalne do ukąszenia osy, ale nie zagraża życiu człowieka.
Pszczoły to prawdziwie taneczne stworzenia! Chcąc zakomunikować innym mieszkańcom ula, że znalazły nowe źródło nektaru lub pyłku, tańczą i wykonują ruchy jak ósemki i inne figury, które określają, jak daleko znajduje się nowe źródło pożywienia.
Twój pies dobrze wie, jak używać swojego nosa. Często wyczuje szykowany przez Ciebie obiad będąc daleko od kuchni. Wszystko dlatego, że psy posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych. Dla porównania my, ludzie posiadamy tylko 5 milionów. Psy dobrze odnajdują się w roli tropicieli. Często są wykorzystywane do pracy w policji.
Machanie ogonem u kota oznacza coś zupełnie odwrotnego niż u psa. Kot zwykle w ten sposób okazuje zdenerwowanie, irytację. Lepiej wtedy skończyć pieszczoty i zostawić go w spokoju. Uniesiony ogon z kolei oznacza radość i zadowolenie. Właściciele mruczków najczęściej obserwują to podczas pory karmienia. Może to również oznaczać zaproszenie do pieszczot i zabaw. Nastroszony ogon pojawia się, gdy kot jest wystraszony lub szykuje się do ataku.
FALABELLA, CZYLI MINIATUROWY KOŃ
Konie kojarzą Ci się z wielkimi, majestatycznymi zwierzętami o bujnym ogonie? To prawda, ale istnieje rasa koni nie różniąca się wielkością od większych psów. Falabella to najmniejszy ze wszystkich znanych człowiekowi koni. Często jest mylony z kucem. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika to około 75 centymetrów i 40 kilogramów wagi. Źrebaki natomiast mają zaledwie 30 centymetrów. Nawet niektóre rasy psów są większe i cięższe.
PINGWIN SIĘ OŚWIADCZA
Może i pingwin to nie zwierzę, które dobrze znamy z naszych domów ale… pingwiny podobnie jak ludzie wręczają swojej wybrance kamyk w ramach „oświadczyn”. Kamyk musi być ładny i gładki. Jeśli samica zaakceptuje oświadczyny to wtedy wkłada kamyk do gniazda. Nie przypomina Wam to ludzkiej tradycji wręczania pierścionka zaręczynowego wybrance?
Beata Różańska – z zawodu dziennikarka, z pasji marketingowiec, z zamiłowania fanka kotów. Z branżą zoologiczną związana od 5 lat. Prowadzi obserwację rynku, w szczególności skupia się na szukaniu nowości i panujących trendów w produktach dla kotów i psów.
Powyższy artykuł pochodzi z 12. numeru kwartalnika „Pets World”. Cały magazyn możesz pobrać bezpłatnie tutaj.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Na czym polega antropomorfizacja?
7 rzeczy, o które najczęściej pytają dzieci
3 naukowe ciekawostki o koniach, o których nie wiedziałeś
Jak działa psi słucha, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah
Największe i najmniejsze zwierzęta, których naturalnym środowiskiem są obszary zimowe – ciekawostki
Wybrane dla Ciebie
Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach
Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
czytajBadania krwi u królików. Czy są konieczne?
Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?
czytajRecepta na psią długowieczność od firmy Loyal*
Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?
czytajNa czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)
Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.
czytaj