
Co jedzą świnki morskie? Prawidłowa dieta kawii domowej
Czas czytania: 5 min
Chcesz wiedzieć, co jedzą świnki morskie, a czego jeść nie powinny? Przeczytaj ten artykuł.
SIANO – PODSTAWA DIETY ŚWINKI MORSKIEJ
Świnki morskie, czyli kawie domowe, są roślinożerne, a podstawą ich diety powinno być siano. Muszą mieć do niego stały dostęp, więc trzeba dbać o to, aby regularnie uzupełniać zawartość paśnika. Siano powinno być oczywiście świeże – można to rozpoznać po zielonkawej barwie i przyjemnym zapachu. Zwróć też uwagę na to, aby było miękkie, bez ostrych elementów, które mogłyby zranić zwierzątka.
Świnki morskie jedzą siano bardzo chętnie, co wynika z ich dużego zapotrzebowania na błonnik. Suszone trawy zawierają go mnóstwo, więc dzięki ich spożywaniu Twoje zwierzaki nie będą miały kłopotów z trawieniem. Pożywienie to umożliwia im także ścieranie zębów, które u świnek morskich rosną przez całe życie. Jeśli kawia nie chce jeść siana, może to wynikać z problemów zdrowotnych – trzeba wtedy udać się z nią na wizytę do weterynarza.

CZY ŚWINKI MORSKIE JEDZĄ KARMĘ?
Kawie domowe mogą jeść karmę, ale w stosunkowo niewielkich ilościach. Niestety, jest wiele mitów na temat tego, co jedzą świnki morskie, a to przekłada się na jakość dostępnych na rynku karm. Trzeba je dobierać bardzo ostrożnie, analizując ich skład. Dla świnek nie nadają się karmy z ziarnami – są one tuczące, a także mogą powodować rany w obrębie pyszczka i niedobory składników odżywczych. Niewskazane są też orzechy, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz wszelkie sztuczne barwniki czy konserwanty.
Warto też pamiętać, że w przypadku kawii karma powinna być jedynie uzupełnieniem diety, nie jej podstawą. Najczęściej zalecana porcja dla jednej świnki morskiej to od około 30 do 50 g (w zależności od rodzaju karmy). Dobrze jest postawić na karmę granulowaną, dzięki czemu zwierzaki nie będą wybierać tylko kilku ulubionych składników.
ZIELENINA I WARZYWA W DIECIE ŚWINKI MORSKIEJ
Niezbędnymi elementami diety kawii domowych są też zielenina oraz świeże warzywa. W roli zieleniny dobrze sprawdzą się świeże trawy, zioła i zielone części roślin. Świnkom morskim można podawać także gałązki drzew, takich jak jabłoń, lipa, grusza czy wierzba. Możesz swoim świnkom morskim zaserwować rośliny zebrane wcześniej z czystych terenów, np. w ogrodzie czy lesie. Upewnij się jednak, że dobrze znasz roślinę, którą zbierasz i że nie zaszkodzi ona zwierzakom.
Dieta kawii domowych powinna być też urozmaicona o świeże warzywa, które można podawać w ilości do pół szklanki dziennie na jedno zwierzę. Dobrze sprawdzą się ogórki, pasternak czy seler. Świnki morskie chętnie jedzą też owoce, te jednak nie powinny być serwowane codziennie ze względu na duże ilości cukru. Warzywa, owoce i zielenina powinny być umyte i osuszone.

CO JEDZĄ ŚWINKI MORSKIE – LISTA
Poniżej przedstawiamy listę warzyw, traw i ziół, które możesz bez obaw podać swoim świnkom morskim:
- tymotka
- stokłosa
- lucerna
- babka lancetowata
- mniszek lekarski
- rumianek
- jasnota
- pokrzywa (parzona lub suszona)
- mięta
- melisa
- oregano
- koniczyna
- ogórek
- pasternak
- seler
- koper
- cykoria
- bazylia
- liście malin
- natka pietruszki
Świnki morskie mogą też jeść w małych ilościach następujące produkty:
- kalafior
- brokuł
- brukselka
- kukurydza
- marchew
- szpinak
- buraki
- jabłka
- owoce jagodowe (np. maliny czy truskawki)
CO SZKODZI ŚWINKOM MORSKIM?
Upewnij się, że swoim podopiecznym nie podajesz szkodliwych dla nich produktów. Zakazane są w szczególności:
- pieczywo
- produkty pochodzenia zwierzęcego
- ziarna zbóż
- ziemniaki
- rośliny strączkowe (np. fasola czy groch)
- warzywa cebulowe (np. cebula, czosnek)
- sałata lodowa
- bakłażany
- rabarbar
- produkty przetworzone
- produkty zawierające cukier czy przyprawy
- liście buraków, szczawiu i botwinki
Nie podawaj też swoim świnkom morskim „smakołyków”, takich jak dropsy czy kolby, na które niestety często można się natknąć w sklepach zoologicznych. Zawierają one mnóstwo sztucznych barwników, cukru i innych szkodliwych dla zwierząt składników.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
21 ciekawostek ze świata zwierząt
Zaburzenia ruchu u świnek morskich
Wybieg dla świnki morskiej. Jak go zorganizować?
Komunikacja świnek domowych. Co sygnalizują ich dźwięki?
Wybrane dla Ciebie
Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytaj