Papuzia inteligencja

Naukowcy zastanawiali się jak bardzo inteligentne są ptaki. Badania dowodzą, że ptaki takie jak kruki, wrony czy papugi można porównać inteligencją do małp człekokształtnych!
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 5 min

INTELIGENTNE ZWIERZĘTA

Wynika to faktu, że wszystkie te grupy zwierząt cechuje skomplikowana struktura społeczna oraz wyzwania środowiska. Zwierzęta te muszą sobie radzić z poszukiwaniem pożywienia, zapamiętywaniem jego położenia w czasie i przestrzeni czy wykorzystywaniem narzędzi do jego zdobycia. Dodatkowo narzędzia kognitywne są niezbędne do radzenia sobie w dużych strukturach społecznych.

Zdjęcie 1. Papugi należą do naprawdę inteligentnych zwierząt. Badania wskazują, że są one w stanie nauczyć się liczyć czy rozpoznawać kolory.

ZDOLNOŚCI KOGNITYWNE

Zdolności kognitywne to ogólny termin odnoszący się do umiejętności poznawczych, czyli procesów związanych z postrzeganiem, myśleniem, zapamiętywaniem i rozwiązywaniem problemów. Obejmują one szereg różnorodnych umiejętności, które pozwalają nam przetwarzać informacje, rozumieć świat i podejmować świadome decyzje. Do zdolności kognitywnych możemy zaliczyć pamięć, percepcję, rozumienie przyczynowe, wyobraźnię, język czy zdolności poznawcze.

inteligencja papug 2

Zdjęcie 2. Wiele papug w domach jest znudzonych i sfrustrowanych. Nie doceniamy ich inteligencji i faktu, że by ją zaspokoić konieczne jest przygotowanie różnorodnego środowiska.

ROZUMOWANIE PRZYCZYNOWO-SKUTKOWE

Każdy opiekun papug jest w stanie stwierdzić, że jego papuga doskonale rozumie pewne sytuacje w domu. Najprostszy przykład z domu. Papuga obserwuje człowieka i zauważa, że dźwięk mikrofalówki woła człowieka do kuchni. Papuga więc szybko uczy się tego dźwięku, by spróbować zawołać nim swojego opiekuna. Wiele papug również używa konkretnych słów w określonych sytuacjach. Świadczy to o tym, że nie uczą się naszego języka bezmyślnie, a z kontekstem. Zdolność do elastycznego myślenia jest jedną z podstaw inteligencji. Nasze papugi w domach rozumują na tym samym poziomie co 3-4 letnie dzieci!

inteligencja papug 3

Zdjęcie 3. Gdy zaczniemy traktować papugi bardziej jak dzieci niż jak psa czy kota, łatwiej będzie nam je zrozumieć.

PTASI MÓŻDZEK

Czasem, gdy chcemy komuś dopiec, mówimy, że ma “ptasi móżdżek”. Jednak okazuje się, że można to potraktować jako komplement. Bowiem ptasi móżdżek to majstersztyk ewolucji. Podział na te bardziej lub mniej inteligentne zwierzęta powstał na podstawie ludzkiego założenia.

Na podstawie liczby zwojów stwierdzano poziom inteligencji zwierzęcia. Jednak ptaki są w stanie uczyć się języka, korzystać z narzędzi, przeżywać żałobę czy uczyć się liczyć. Badania przeprowadzane na papugach wskazują, że nie doceniamy ich inteligencji. Papuga żako o imieniu Alex zrozumiała koncept zera.

inteligencja papug 4

Zdjęcie 4. Żako należą do najbardziej inteligentnych papug na świecie. Niestety w domach cierpią z powodu samotności, nudy i braku aktywności.

ROZWINIĘTY FRAGMENT MÓZGU

Okazuje się, że u papug wcale nie chodzi o liczbę zwojów, a o pewną strukturę w mózgu o nazwie “pallium”. Struktura ta napakowana jest neuronami, dużo gęściej niż ma to miejsce w przypadku ssaków naczelnych! W badaniach naukowych wyszło, że ara zwyczajna posiada więcej neuronów w tej części mózgu niż makak! Mózg ary do za dużych nie należy, a na pewno jest mniejszy niż makaka.

Pallium odpowiada za funkcje poznawcze, planowanie przyszłości czy dostrzeganie wzorców. Dodatkowo neurony ptaków są dużo mniejsze niż neurony ssaków. To daje nam jeszcze więcej pytań w temacie ptasich mózgów. Jak to możliwe, że ptaki rozwinęły tak niesamowitą inteligencję? Na wiele pytań jeszcze nie ma odpowiedzi. Nam opiekunom pozostaje doceniać niezwykłą inteligencję naszych pierzastych podopiecznych. A także stymulować ją różnymi atrakcjami środowiska.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpiel papug

Ręczne karmienie papug

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Czy siadanie papug na głowie jest objawem dominacji?

Świergotki w domu – charakterystyka, zachowanie, opieka

Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Europejski Dzień Ptaków – rozmowa z Karoliną Jamską z Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka” (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz