
Badania krwi u królików. Czy są konieczne?
Czas czytania: 4 min
PRZEBIEG BADANIA KRWI U KRÓLIKA
Niektórzy właściciele zajęczaków z pewnością zastanawiają się, czy pobranie krwi od ich podopiecznych jest w ogóle możliwe. Okazuje się, że przebieg takiej procedury jest zazwyczaj prosty i praktycznie bezbolesny. Lekarz weterynarii umieszcza igłę o odpowiedniej grubości w naczyniu krwionośnym, znajdującym się na króliczym uchu lub łapce. Szybkość pobrania próbki zależy od ciśnienia krwi malucha, ale zwykle cały zabieg nie trwa dłużej niż kilka minut.
Po badaniu miejsce wkłucia jest zabezpieczane elastycznym bandażem, który po kwadransie należy usunąć. Procedura jest bezpieczna i pozwala na uzyskanie ogromnej ilości informacji. Podobnie jak u większych zwierząt, u królików możemy zbadać wartości biochemiczne i morfologiczne. Oceniamy w ten sposób między innymi parametry nerkowe i wątrobowe, wielkość, ilość oraz średnicę erytrocytów, leukocytów i płytek krwi czy poziom hormonów. W przeciwieństwie do psów i kotów, zajęczaków nie obowiązuje głodówka przed badaniem.
PO CO TE BADANIA?
Czy badanie króliczej krwi jest w ogóle potrzebne? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Przede wszystkim, każdy królik niezależnie od płci powinien przejść zabieg kastracji. Stanowi to zabezpieczenie przed śmiertelnie groźnymi chorobami układu rozrodczego, pozwala na wyciszenie burzy hormonów, a także umożliwia łączenie zajęczaków w pary i stada bez obaw o niekontrolowane rozmnożenie czy krwawe walki o terytorium. Warto w tym miejscu podkreślić, że jako zwierzęta stadne, króliki nigdy nie powinny być utrzymywane pojedynczo. Przed kastracją, podobnie jak przed każdym innym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, zawsze warto zbadać krew. Określenie w ten sposób stopnia funkcjonalności narządów wewnętrznych minimalizuje ryzyko narkozy i umożliwia dobór właściwych anestetyków.
Należy również pamiętać, że króliki należą do zwierząt doskonale maskujących objawy chorobowe. Nierzadko bywa, że zachowanie malucha nie ulega żadnej szczególnej zmianie, podczas gdy jego organizm walczy z silnym stanem zapalnym lub postępującą anemią. Ewidentne symptomy nawet silnych uszkodzeń narządów wewnętrznych pojawiają się często dopiero w momencie, gdy ich stan jest krytyczny. Regularne badania krwi pozwalają kontrolować stan poszczególnych organów i wcześnie wykrywać choroby, które podopieczny stara się przed nami ukryć. Oczywiście, im szybciej postawiona diagnoza, tym większa szansa pełnego wyleczenia.

KIEDY I JAK CZĘSTO SIĘ BADAĆ?
Jak już wspomniałam, systematyczne badania krwi pozwalają na wczesne wykrywanie chorób. Powinno bezwzględnie odbywać się przed każdym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Profilaktyczne badania u młodych zwierząt warto wykonywać raz w roku, a u króliczych seniorów raz na sześć miesięcy. Doskonałym pomysłem jest łączenie ich wówczas z kontrolą jamy brzusznej na USG. W przypadku gdy nasz podopieczny boryka się z chorobą przewlekłą, o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz weterynarii.
Warto pamiętać, że za wykonanie oraz analizę wyników badań powinien odpowiadać lekarz, specjalizujący się w leczeniu drobnych ssaków. Nawet jeśli weterynarz przyjmujący na co dzień wyłącznie psy i koty będzie umiał pobrać naszemu pupilowi krew, prawidłowa interpretacja wyników może przysporzyć mu problemów z uwagi na znaczne różnice w zakresach norm parametrów u poszczególnych gatunków.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak prawidłowo trzymać królika?
Królik domowy nie taki bezproblemowy
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią
Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Podstawy opieki nad królikiem. Co warto wiedzieć przed adopcją uszaka?
Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj