Czy papuga to dobre zwierzę na prezent?

Święta, urodziny czy inne okazje często wywołują u ludzi pragnienie obdarowania bliskich czymś wyjątkowym. Jednym z takich pomysłów często bywa żywe zwierzę – w tym przypadku papuga.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 4 min

Choć ptaki te są fascynującymi i inteligentnymi towarzyszami, decyzja o ich zakupie w formie prezentu niesie ze sobą szereg problemów. Tak naprawdę ofiarowanie komuś w prezencie żywego zwierzęcia, obojętnie czy to będzie szczeniak, kociak, królik, chomik, papużka czy fretka jest po prostu bardzo złym pomysłem.

JAKIE PROBLEMY NIESIE ZE SOBĄ PAPUGA W PREZENCIE?

Jak zauważa ekspertka ds. papug Rosemary Low w swojej książce Cues from Nature, papugi są zwierzętami stadnymi i emocjonalnymi. Bez odpowiedniego towarzystwa i opieki cierpią psychicznie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Papugi są zwierzętami stadnymi i tyczy się to wszystkich gatunków papug, bez wyjątku. Dlatego zakup pojedynczej papugi zawsze będzie złym pomysłem. Decyzja o przyjęciu ich do domu powinna być świadoma, oparta na wiedzy i odpowiedzialności.

Kupno papugi jako prezentu niesie ryzyko, że nowy opiekun będzie nieprzygotowany na potrzeby zwierzęcia. A potrzeby papug są jednak ogromne!  Ponadto papugi żyją bardzo długo – od kilkunastu do kilkudziesięciu lat – i wymagają codziennej interakcji, odpowiedniego żywienia, przestrzeni i stymulacji psychicznej. Jeśli ktoś pracuje i nie ma go 8-10 godzin dziennie, nie nadaje się on na opiekuna papug z większych gatunków, ponieważ wymagają one naprawdę sporej stymulacji umysłowej i fizycznej w ciągu dnia. Papuga, która większość dnia spędza w klatce będzie znudzona, sfrustrowana i szybko może rozwinąć problemy z agresją czy nadmierną wokalizacją, a to już jest ogromne wyzwanie dla nowego opiekuna.

Osoba otrzymująca papugę w prezencie może nie mieć ani wiedzy, ani chęci, aby zapewnić jej odpowiednią opiekę. Budowanie relacji z papugą wymaga codziennych interakcji, zabaw, treningów czy możliwości lotów, co dla wielu osób będzie problematyczne, szczególnie jeśli ich mieszkanie czy dom nie będą przystosowane, by zapewnić bezpieczeństwo ptaka poza klatką.

Gdy opieka nad papugą staje się zbyt trudna, ptaki te często trafiają do schronisk, azyli lub są odsprzedawane. Według organizacji zajmujących się ratowaniem papug, porzucenie to częsty los papug nabytych impulsywnie, bez wiedzy i przygotowania do życia z ptakami pod jednym dachem. Niestety nawet opiekunowie, którzy planowali papugę od lat, mogą nie poradzić sobie z wychowaniem czy opieką nad papugą. Duże gatunki papug takie jak ary, kakadu, żako czy amazonki swoją inteligencją emocjonalną dorównują 4-letnim dzieciom! Możemy więc wyobrazić sobie ile uwagi, atencji czy interakcji potrzebują.

JAKA JEST ALTERNATYWA DLA ŻYWYCH ZWIERZĄT?

Jeśli szukasz prezentu dla miłośnika papug, możesz pomyśleć o czymś innym niż zakup papugi w prezencie. Podarowanie książki, takiej jak np. Parrot for Dummies (w języku angielskim) może być świetnym wprowadzeniem do świata papug dla osób zainteresowanych ich hodowlą. W języku polskim można znaleźć z kolei dwie książki, których jestem autorką “Poradnik Początkującego Papuziarza” czy “Papuzia Kuchnia” na temat żywienia papug. Dodatkowo można zaproponować adopcję na odległość, czyli finansowanie opieki nad papugami np. w zoo. Świetnie sprawdzą się też wszelkie papuzie akcesoria, zabawki lub vouchery do sklepów zoologicznych. Dla fanów papug można kupić różne breloczki, kubki, bluzy, t-shirty, kolczyki czy kalendarze z papuzim motywem. Na różnych aukcjach z kolei można znaleźć papuzie pióra, które również mogą być ciekawym i niecodziennym prezentem dla miłośnika papug.

ŚWIADOMOŚĆ JAKO KLUCZ

Decyzja o przyjęciu papugi do domu musi być świadoma, oparta na dokładnym zrozumieniu jej potrzeb i odpowiedzialności. Papuga to wymagający towarzysz, a nie prezent na chwilę. Zachęcanie do świadomych decyzji, edukacja i promowanie adopcji to najlepsze sposoby na zapewnienie dobrostanu zarówno ptakom, jak i ich opiekunom. Papuga nie jest dobrym pomysłem na prezent. To inteligentne stworzenie potrzebuje świadomego, zaangażowanego opiekuna, a decyzja o jej zakupie powinna być dogłębnie przemyślana. Zamiast wspierać impulsywne zakupy, warto promować świadomość i odpowiedzialność, aby zapewnić lepszy los w niewoli tym wspaniałym ptakom.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żerdzie dla papug

Papuzia inteligencja

Gdzie kupić papugę?

Poznaj papuzie zachowania

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz