Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 4 min

SKĄD TE CHOROBY?

Gdy w gabinecie weterynaryjnym pada diagnoza o częściowej niewydolności nerek lub zaburzeniach w ich pracy, najczęstszym pytaniem zadawanym przez właścicieli jest: dlaczego? Najbardziej predysponowanymi do problemów nerkowych gryzoniami są świnki morskie. U osobników powyżej trzeciego roku życia często rozwija się przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek, jednak już u rocznych kawii może dochodzić do zwłóknienia tego narządu, a także tworzenia torbieli. Czemu? Patogeneza choroby nie została dotychczas poznana. Wśród czynników ryzyka chorób układu moczowego wymienia się niewłaściwą dietę (często zbyt bogatej w wapń), otyłość i zbyt małe ilości przyjmowanej przez organizm wody. Duże znaczenie mają też aspekty genetyczne.

gryzoń z chorobą nerek

JAK ZDIAGNOZOWAĆ CHOROBĘ?

Jak powszechnie wiadomo, w naturze gryzonie mogą paść ofiarą wielu drapieżników, dlatego ze wszystkich sił starają się ukryć symptomy, wskazujące na osłabienie. Podobnie dzieje się w naszych domach, gdzie malutcy pupile doskonale maskują wszelkie objawy chorobowe. Właśnie dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty kontrolne, wykonywane raz na kilka miesięcy. W skład okresowego badania powinno wchodzić nie tylko obejrzenie i osłuchanie zwierzęcia, ale również USG jamy brzusznej i badanie krwi. To właśnie taka dodatkowa, pogłębiona diagnostyka pozwala na stwierdzenie początków kłopotów z nerkami. Gdy pojawiają się widoczne dla opiekuna objawy, stan pacjenta jest już zwykle bardzo zaawansowany.

Co należy do symptomów, które powinny skłonić nas do pomyślenia o nerkach? Z pewnością utrata masy ciała i oddawanie dużych ilości moczu przezroczystego lub przeciwnie, moczu z widocznym białym osadem. Gryzoń może być smutniejszy niż zwykle, osowiały, mniej skory do zabawy, apatyczny.

SŁÓWKO NA TEMAT LECZENIA

Niestety, nerki nie należą do organów z dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, dlatego leczenie chorego malucha zwykle opiera się na metodach paliatywnych, zwiększających jego codzienny komfort. Przepisane przez lekarza leki są zazwyczaj podawane dożywotnio. Na szczęście, dzięki rozwojowi współczesnej medycyny weterynaryjnej, poprawa jakości życia również tak małych pacjentów jak gryzonie jest jak najbardziej możliwa.

gryzoń z chorobą nerek

OPIEKA DOMOWA

Jak właściciel może pomóc swojemu pupilowi, zmagającego się z chorobą nerek? W przebiegu schorzenia ogromną rolę pełni nawadnianie, dlatego codzienne „dopajanie” malucha przez strzykawkę przefiltrowaną wodą potrafi przynieść dobre rezultaty. Niekiedy konieczne okazuje się podawanie kroplówek podskórnych, co także jest wykonalne w domowych warunkach, ale wymaga od opiekuna wstępnego przeszkolenia.

Bardzo istotnym punktem opieki nad chorym gryzoniem jest odpowiednia modyfikacja jego diety. Wspólnie z lekarzem specjalizującym się w leczeniu drobnych ssaków warto opracować jadłospis, dopasowany do potrzeb futrzaka. Jako naturalnych sprzymierzeńców w walce z rozmaitymi schorzeniami układu moczowego wyróżnia się na przykład niesłodzoną liofilizowaną żurawinę i suszoną pokrzywę. Niewskazane są za to produkty o dużej zawartości wapnia, takie jak pietruszka, szpinak czy jarmuż. W razie gdy pupil ma problemy z samodzielnym przyjmowaniem pokarmu, rolą właściciela jest codzienne dokarmianie go odpowiednią mieszanką, tak by nie tracił na wadze.

Najbardziej oczywistą wskazówką jest oczywiście przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego i regularne podawanie leków we wskazanych porach. Systematyczne ważenie gryzonia pozwoli kontrolować progres lub regres w procesie leczenia. Kontrolne badania krwi wnoszą informacje na temat zmian poziomu parametrów nerkowych, postępowania anemii lub stanu zapalnego. Te wiadomości umożliwiają modyfikowanie dawek podawanych preparatów w zależności od bieżących potrzeb pacjenta.

KOMFORT GRYZONIA NA PIERWSZYM MIEJSCU

Najsmutniejszym, ale niezwykle ważnym obowiązkiem odpowiedzialnego opiekuna jest wreszcie zakończenie walki o długość życia pupila, gdy cierpi na niej jego jakość. Postępującej niewydolności nerek nie da się wyleczyć i prędzej czy później nastaje chwila, w której dalsze próby nie mają sensu. Warto pamiętać, by w tym trudnym momencie nie kierować się własnymi pragnieniami, ale szczęściem i komfortem zwierzęcia.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

ABC szczura

Cukrzyca u gryzoni

Jak oswoić szczura?

Guz przysadki u szczurów

Szczury domowe. Fakty i mity

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Czym różni się królik od gryzonia?

Opieka nad szczurkiem domowym

Czy kot i szczur to najlepsi przyjaciele?

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

Bezpieczne Święta z papugami

Okres świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, również dla naszych pierzastych podopiecznych. Podczas świąt Bożego Narodzenia w domu czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą zaszkodzić papugom. Aby zminimalizować ryzyko, warto dokładnie przemyśleć dekoracje, zabezpieczyć dom oraz zapewnić papugom spokojne i bezpieczne miejsce w trakcie Świąt.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz