Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 5 min

WOLNY WYBIEG LUB OGRANICZONA PRZESTRZEŃ?

Pierwsza kwestia, którą należy rozważyć, to w jaki sposób zamierzamy utrzymywać królika. Czy będzie on mieszkał na ograniczonej przestrzeni, czy miał dla siebie cały dom? Królikowi na pewno spodoba się możliwość biegania przez cały dzień, my musimy za to mieć na uwadze jego bezpieczeństwo i własne ograniczenia.

KLATKA CZY KOJEC?

Coraz popularniejszym wyborem stają się specjalne kojce dla królików, które można dostosować do dostępnej przestrzeni. Minusem takiego rozwiązania jest brak podłogi, którą musimy oddzielnie dokupić, jeśli obawiamy się zniszczeń. W kwestii klatek, do rozważenia mamy zakup klatki typowo dla królików lub kennelowej, częściej używanej przy psach. Klatka dla dwóch królików miniaturowych powinna mieć podstawę nie mniejszą niż 120 na 60 centymetrów. Królik hodowlany najbardziej komfortowo będzie się czuł w dużym kojcu z zakrytą górą, która zapobiegnie ucieczkom. Klatka powinna być otwierana od boku, dzięki czemu zwierzak będzie w stanie sam z niej wyjść.

miejsce do życia dla królika

PODŁOŻE W KLATCE DLA KRÓLIKA

Wbrew utartym przekonaniom, utrzymywanie królika na pellecie nie jest dobrym rozwiązaniem. Twarde kawałki sprzyjają powstawaniu bolesnego zapalenia podeszwy na króliczych łapkach. Trociny za to mogą pylić i wydzielać olejki eteryczne szkodliwe dla uszaków. Wyłożenie klatki sianem to równie chybiony pomysł – nie chłonie ono wilgoci, a zwierzę może zachorować po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu. Spód lokum królika możemy pozostawić pusty lub użyć podkładu higienicznego, o ile nasz zwierzak nie skubie folii.

KUWETA I PAŚNIK

Niezbędnym elementem króliczego domu jest kuweta. Te zwierzaki można nauczyć korzystania z niej, mimo że niektóre bywają nieco oporne w nauce. Odpowiednia kuweta powinna być dłuższa niż królik, dlatego kuwety narożne nie sprawdzą się u dużych uszaków. Możemy wybierać między standardowymi kuwetami, a takimi z kratką przesiewającą nieczystości. Jako że podstawą króliczej diety jest siano, nie możemy też zapomnieć o paśniku. Standardowo umieszcza się go nad kuwetą z powodu fizjologii królika, który bobkuje jedząc. Oprócz standardowych metalowych paśników, możemy kupić paśnik drewniany lub wykorzystać materiałową torbę z wyciętym otworem. Powinniśmy za to unikać paśnika-kuli, który swoją budową pozwala brykającemu królikowi na zaklinowanie w niej łapki, co może powodować urazy.

KRYJÓWKA

Królik będzie wdzięczny za domek, w którym się skryje. Mamy wybór między domkami drewnianymi, materiałowymi czy kartonowymi. Wiele królików jest fanami tuneli, będących świetną zabawką. Czasem właściciela decydują się na miękkie legowiska, które jednak stanowią zagrożenie zatkaniem jeśli królik postanowi je nadgryźć.

UMIEJSCOWIENIE KRÓLICZEGO LOKUM

Kącik królika powinien znajdować się w spokojnym miejscu, z dala od najbardziej ruchliwych przejść. Aby zwierzak mógł swobodnie z niej wyjść, klatka powinna stać na podłodze. Trzeba wziąć pod uwagę również rozmieszczenie kaloryferów i okien, aby nie narażać królika na przegrzanie lub przeciągi podczas wietrzenia.

miejsce do życia dla królika

KRÓLICZE MISKI

Naczynia na wodę i karmę powinny być ciężkie, najlepiej ceramiczne lub szklane. Plastikowe i metalowe miseczki przez wiele królików zostaną potraktowane jako zabawki do przerzucania. Podawanie wody w misce zamiast poidła pozwala królikowi na zachowanie naturalnej pozycji podczas picia, ale nie zawsze jest przez niego preferowane.

ZABEZPIECZENIA

Decydując się na przygarnięcie królika, nie możemy zapomnieć o dostosowaniu pod niego przestrzeni. Należy zabezpieczyć wszystkie kable, do których królik sięgnie. Pomocne będą specjalne osłonki lub rury PCV. Rośliny toksyczne powinny zostać usunięte z przestrzeni, do której zwierzak będzie miał dostęp. Już kilka sekund skubania trującej rośliny może okazać się dla niego śmiertelne.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żywienie królików

Jak króliki okazują miłość?

Pomocy! Królik mnie gryzie

Czy królik odczuwa smutek?

Dlaczego mój królik ma katar?

Jak prawidłowo trzymać królika?

Królik domowy nie taki bezproblemowy

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)

Podstawy opieki nad królikiem. Co warto wiedzieć przed adopcją uszaka?

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego koty uwielbiają kartonowe pudełka?

Chyba każdy koci opiekun doświadczył frustrującego momentu, kiedy rozpakowując nową zabawkę dla swojego pupila, zauważył, że cieszy się ona mniejszym zainteresowaniem niż… pudełko, w którym przyszła owa kosztowna zabawka.

czytaj

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz