Bezpieczne Święta z papugami

Okres świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, również dla naszych pierzastych podopiecznych. Podczas świąt Bożego Narodzenia w domu czyha wiele niebezpieczeństw, które mogą zaszkodzić papugom. Aby zminimalizować ryzyko, warto dokładnie przemyśleć dekoracje, zabezpieczyć dom oraz zapewnić papugom spokojne i bezpieczne miejsce w trakcie Świąt.
AUTOR: Ada Włoch

Czas czytania: 6 min

Łatwo popaść w świąteczny szał; kupowanie prezentów, szykowanie dekoracji, spędzanie czasu w kuchni, szykowanie ozdób czy strojenie choinki… i nagle możemy zapomnieć lub nie mieć wystarczająco dużo czasu dla naszych papug. W trakcie przygotowań do świąt można też wyczuć delikatny stres, domowe kłótnie czy sprzeczki co również będzie miało negatywny wpływ na ptaki, bowiem papugi dość dobrze odczytują nasze emocje. Szykując się na Święta, warto więc pamiętać o wszystkich naszych podopiecznych, nie tylko papugach, ale też innych zwierzętach domowych, by stworzyć ciepłą atmosferę i udane święta.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

Lampki i światełka: Poszczególne elementy mogą być połknięte przez ciekawskie ptaki, może też dojść do zaplątania się papugi w sznur lampek. Ozdoby te stanowią ryzyko uduszenia się lub obrażeń mechanicznych.

Bombki: Mogą zawierać toksyczne metale (np. ołów, cynk), elementy ozdób świątecznych mogą zostać połknięte, co stanowi poważne ryzyko utraty zdrowia.

Choinki (sztuczne i prawdziwe): Sztuczne choinki to ryzyko zjedzenia fragmentów choinki, zatrucia i zatkania wola. Dużo lepszym wyborem będą prawdziwe iglaki, jednak należy uważać na żywicę, która może skleić papuzie pióra.

Klej: Większość klejów stosowanych w ozdobach choinkowych i świątecznych może być toksyczna, jeśli zostanie spożyta przez ptaka.

Świąteczne rośliny: Chociaż niektóre z nich nie są śmiertelnie trujące, mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego, nudności i wymioty. W przypadku spożycia w dużych ilościach mogą być śmiertelne. Papugi nie powinny mieć dostępu do roślin takich jak jemioła, ostrokrzew czy gwiazda betlejemska.

Żywność świąteczna: Wszelkie potrawy świąteczne powinny być trzymane poza zasięgiem papugi. Przyprawione, słodzone lub solone produkty mogą prowadzić do problemów żołądkowych, nudności czy zatrucia.

Świece i kadzidła: Świece zapachowe i kadzidełka wydzielają substancje drażniące dla wrażliwego układu oddechowego papug. Mogą prowadzić do problemów z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach do zatrucia. Należy też pamiętać, że pióra potrafią bardzo szybko zająć się ogniem, co może być drastyczne i śmiertelne w skutkach. Papuga nie powinna mieć możliwości lotu w pomieszczeniu, w którym znajduje się otwarte źródło ognia.

Przewody elektryczne: Papugi lubią gryźć kable, co może doprowadzić do porażenia prądem. Należy je odpowiednio zabezpieczyć lub ukryć.

Sztuczny śnieg: Należy uważać również ze sztucznym śniegiem, który w momencie zjedzenia może doprowadzić do zatrucia papugi.

Kokardki, tasiemki do pakowania prezentów: Papuga może je pogryźć, przez przypadek połknąć lub się w nie zaplątać. Dlatego ptaki nie powinny mieć dostępu do zapakowanych prezentów pod choinką.

Wiele papug ma dostęp do kuchni, co może być niebezpieczne nie tylko w okresie świątecznym. Oczywiście potrzebne są pewne zasady bezpieczeństwa, bo im bardziej zajęty/-a jesteś w kuchni, tym ryzyko jest większe, a w okresie świątecznym ryzyko to mnoży się stokrotnie, ponieważ mamy wiele na głowie, a na kuchence może stać wiele garnków, do których można wpaść czy wlecieć przez przypadek.

Dlatego w okresie świątecznym (i nie tylko) warto oddzielić papugi od dostępu do kuchni. Woda gotująca się w garnku bez pokrywki, patelnia zalana gorącym olejem, barszcz delikatnie gotujący się na kuchence lub pozostawione drzwiczki kuchenki uchylone podczas wyjmowania ciasta z piekarnika… To wszystko to mogą być sekundy nieuwagi, a nasza papuga może stracić życie.

Bezpieczne Święta z papugami

DODATKOWE STRESORY

W trakcie Świąt Bożego Narodzenia nasza rutyna dnia potrafi obrócić się do góry nogami, a co za tym idzie, również rutyna naszych papug w domu się zmienia. Brak rutyny, goście z dziećmi czy zwierzętami mogą prowadzić do zwiększonego poziomu stresu u naszych pierzastych podopiecznych. Nie izoluj ptaka w innym pokoju pod pretekstem, że w domu są goście. Chyba że goście terroryzują Twojego ptaka lub odwrotnie.

Wiele papug spędza święta samotnie w klatce, pozostawione same sobie, bez możliwości odbycia lotów czy zabawy poza klatką. Warto przygotować w domu miejsce dla papugi, gdzie będzie ona mogła towarzyszyć domownikom w trakcie świąt, chociażby tylko przez jakiś czas pod czujnym okiem opiekuna.

Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

  • Wiadomo, że goście, którzy uważają, że jest za ciepło w domu lub chcą zapalić papierosa, otwierają okna i drzwi zewnętrzne, co może doprowadzić do ucieczki papugi. Poinformuj gości, że pod żadnym pozorem nie wolno otwierać okien, w momencie gdy ptak puszczony jest na loty. Ewentualnym rozwiązaniem jest wyjęcie klamek z okien na te kilka dni świątecznych.
  • Nie pozwalaj odwiedzającym karmić Twoich ptaków bez nadzoru. Wiele osób myśli, że jeden pierożek czy smażona rybka nie zaszkodzą papudze, jednak każda solona potrawa może uszkodzić papuzie nerki.
  • Nie pozwalaj odwiedzającym tłoczyć się wokół klatki czy papugi wypuszczonej na loty. Podkładanie rąk, wymuszanie głaskania, może doprowadzić do dziobnięcia i agresji ze strony papugi.
  • Odwiedzający goście nie powinni mieć możliwości przyprowadzania swoich zwierząt. Psy, koty, czy inne zwierzęta domowe mogą być dla papugi dodatkowym stresem. Nawet jeśli papuga będzie zamknięta w klatce, pies czy kot może poczuć chęć zapolowania na ptaka nawet przez pręty klatki.
  • Jeśli Twoja rodzina lub znajomi mają papugi, powinni mieć oni wykonane badania na choroby wirusowe takie jak PBFD czy wirus Borna. Dlatego nie należy pozwalać odwiedzającym na przyprowadzanie ze sobą ptaków, które nie są przebadane, bowiem może dojść do zarażenia.
  • Przyprowadzenie wielu nieznajomych, którzy gapią się, obmacują, a nawet gonią Twoją papugę, jest naprawdę stresujące dla organizmu ptaka. Koniecznie wprowadź zasady obchodzenia się z papugami dla gości w Waszym domu.
  • Brak rutyny i uwagi ze strony opiekuna może być dla papugi bardzo stresujący i doprowadzić do nadmiernej wokalizacji, która z pewnością nie będzie przypominać świątecznych kolęd. Dlatego wyznacz sobie czas, który spędzisz wyłącznie z papugami, dając im ciekawe zajęcia, stymulację umysłową oraz fizyczną.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żerdzie dla papug

Papuzia inteligencja

Gdzie kupić papugę?

Poznaj papuzie zachowania

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Władza papug nad własnym życiem

Jak urozmaicić papuzie środowisko?

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

Czy papuga to dobre zwierzę na prezent?

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Dlaczego papugi dziobią? Analiza przyczyn dziobania i agresji u papug

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz