
Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym
Czas czytania: 5 min
CZYM SĄ ZASOBY?
Zasobem może być dla psa jedzenie, zabawki, miejsca (na przykład pokój lub legowisko), a nawet ludzie. Zachowanie to ma swoje korzenie w dzikiej naturze. U dziko żyjących zwierząt dostęp do zasobów decyduje o ich przetrwaniu. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy to zwierzęta domowe zaczynają walczyć o zasoby. Wtedy możemy mówić o poważnym problemie behawioralnym.
DLACZEGO PIES BRONI ZASOBÓW?
Obrona zasobów może mieć różne przyczyny. Pierwsza z nich to genetyka. Niektóre rasy psów mogą mieć wrodzoną skłonność do pilnowania oraz obrony zasobów. Zaliczamy do nich rasy stróżujące takie jak na przykład molosy. Są to zwierzęta stworzone z myślą o obronie osób oraz mienia. Nic więc dziwnego, że są to psy bardzo terytorialne oraz przywiązujące się do „posiadanych” dóbr. Zaburzenie to występuje niezwykle często także u ras pierwotnych. Są to psy, którym genetycznie najbliżej jest do dzikich psowatych. Wykazują one przez to najwięcej cech tożsamych z zachowaniem dzikich zwierząt. Są niezależne i często przywiązują się do swoich zasobów. To wszystko może bardzo łatwo doprowadzić do wykształcenia się obrony zasobów.
Kolejnym powodem mogą być złe doświadczenia z przeszłości. Obrona zasobów często występuje u zwierząt, które musiały walczyć o zdobywanie pożywienia bądź terytorium. Zdarza się to zazwyczaj u tak zwanych psów półdzikich. Takie zwierzęta zazwyczaj są bezdomne i doświadczają niedoboru zasobów.
Obrona zasobów niezwykle często jest generowana przez samych właścicieli zwierzęcia. Niestety nadal bardzo dużo osób stosuje archaiczne metody wychowawcze względem psów. Ludzie ci często uważają, że mają prawo do zabierania zwierzęciu jedzenia bądź przedmiotów w każdym momencie. To niestety powoduje bardzo poważne zaburzenia. Musimy pamiętać o tym, że czym innym jest nauka komendy zostaw lub puść, a czym innym odbieranie zasobu. Niedozwolone jest siłowe wyrywanie zwierzęciu przedmiotów oraz grzebanie w misce podczas posiłku. Pies musi czuć się bezpiecznie. Powinien również wiedzieć o tym, że jego granice są w pełni respektowane.

CZYM OBJAWIA SIĘ OBRONA ZASOBÓW?
Obrona zasobów może objawiać się na różne sposoby. Wszystko zależy od psa oraz od sytuacji. Niektóre z możliwych opcji to warczenie lub szczekanie. Szczególnie gdy ktoś zbliża się do zasobu. Może zdarzyć się również zesztywnienie ciała oraz grożące wpatrywanie się w „napastnika”. U psów, dla których zasobem jest pożywienie, występować może zachłanne i szybkie zjadanie. W przypadku próby odebrania zasobu często zdarzają się ugryzienia. Mogą wystąpić także ucieczki wraz z zasobem trzymanym w pysku. Obrona zasobów wymaga bardzo cierpliwej oraz konsekwentnej pracy. Przede wszystkim należy dobrze poznać swojego psa. Zwróćmy uwagę na to jakie zasoby są dla niego ważne. Zaobserwujmy w jakich sytuacjach zachowania obronne występują najczęściej.
CZEGO NIE ROBIĆ, GDY TWÓJ PIES BRONI ZASOBÓW?
Nie należy prowokować konfrontacji. Nie odbierajmy zwierzęciu zasobu siłą. To może tylko nasilić problem. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem należy ćwiczyć wymianę. Ucz psa, że oddanie zasobu wiąże się z nagrodą. Zamiast odbierać zasób, zaoferuj coś lepszego w zamian. Przyda się w tym przypadku również praca nad posłuszeństwem. Zbudowanie silnej pozycji w oczach psa, spowoduje wzmocnienie twojej pozycji jako lidera. To przełoży się na kontrolę nad zwierzęciem.
Jeśli widzisz, że twoje starania nie przynoszą zamierzonych efektów, poproś o pomoc specjalistę. Każdy przypadek jest inny. To co zadziała w jednym przypadku, w innym będzie nietrafioną metodą pracy. Warto w tej kwestii skonsultować problem z behawiorystą psów, który oceni sytuację. Specjalista będzie w stanie trafnie dobrać sposoby działania do danego problemu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Obrona zasobów jest poważnym problemem behawioralnym, który wymaga cierpliwości i konsekwencji w zarządzaniu. Kluczem do sukcesu jest wczesna interwencja i stosowanie pozytywnych metod wzmocnienia. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc podejście indywidualne jest niezbędne. Praca nad problemami behawioralnymi może zacieśnić więź między Tobą a Twoim psem. Prowadzi to do zdrowszej i szczęśliwszej relacji.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Kynofobia, czuli lęk przed psem
Co mój pies chce mi zakomunikować?
Pomysł na prezent świąteczny dla psa
Sygnały stresu. Co komunikuje nam nasz pies?
Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?
Pets at work. Wymysł czy znak naszych czasów?
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj