
Pets at work – wymysł czy znak naszych czasów?
Czas czytania: 5 min
CO DAJE OBECNOŚĆ PSA W BIURZE?
Zmniejszenie stresu – badania wykazują, że interakcje z psami mogą obniżać poziom stresu, poprawiać nastrój oraz zwiększać poczucie satysfakcji z pracy. Obecność psa pomaga regulować emocje, niweluje objawy stresu, zmniejsza ciśnienie krwi oraz powoduje wydzielanie endorfin. Oznacza to, że pogłaskanie psa w trakcie przerwy od pracy może wspomóc efektywność z powodu redukcji stresu.
Wzmocnienie więzi między pracownikami – zwierzęta w biurze sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji między współpracownikami. Wspólne tematy związane z opieką nad zwierzętami czy po prostu ich obecność mogą stać się punktem wyjścia do rozmów i lepszego poznania się. Dzięki czworonogowi łatwiej rozpocząć rozmowę na temat ras psów, nawyków czy upodobań. Zdecydowanie prościej zainicjować konwersacje, gdy zaczepia nas kudłaty pracownik.
To atrakcyjny benefit, który przyciąga pracowników – pozwalanie na obecność psa w biurze to oczywista zaleta. Pracownik, który posiada pupila z lękiem separacyjnym lub po prostu nie chce zostawiać go na 8 godzin samego w domu, może szukać pracy zdalnej albo takiej, która pozwala na zabieranie psa do biura. Według badania z 2015 roku przeprowadzonego przez American Pet Products Association, 79% respondentów stwierdziło, że obecność psów w biurze sprawia, że firma wydaje się bardziej przyjazna i otwarta.
Poprawę zdrowia fizycznego pracowników – regularne przerwy i spacery mogą przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększenia efektywności. 5-10 minut na świeżym powietrzu dotlenia mózg, stymuluje kreatywność i obniża poziom stresu.

PETS AT WORK – WYZWANIA
Miłośnikom psów pupil w biurze kojarzy się z samymi zaletami, ale… nie musi tak być. Jakie wyzwania stoją przed organizacją, która zdecyduje się wprowadzić psy do biura?
Zmodyfikowanie polityki firmy – w regulaminie powinien znaleźć się szczegółowy opis funkcjonowania psów w biurze, tj. kiedy mogą przychodzić, na jak długo, gdzie mogą wchodzić, a gdzie nie. Warto umieścić również instrukcję postępowania w przypadku sytuacji kryzysowej, np. ugryzienia.
Rozwianie obaw innych pracowników – niestety nie wszyscy lubią psy. Firma powinna to wziąć pod uwagę. Być może istnieje możliwość utworzenia stref, do których psy nie będą miały wstępu? Trzeba wziąć pod uwagę także osoby z alergią oraz chorobami dróg oddechowych.
Zwiększenie częstotliwości sprzątania – psy gubią sierść. Z tego powodu może wystąpić konieczność częstszego sprzątania, odkurzania czy odkłaczania wykładzin lub dywanów.
Stworzenie regulacji prawnych – organizacja musi rozważyć potencjalne kwestie prawne związane z odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez zwierzęta, zarówno wobec sprzętu firmy, jak i osobistych przedmiotów pracowników czy samych pracowników. Psy mogą coś pogryźć, rozlać albo w inny sposób zniszczyć.
Wprowadzenie możliwości przychodzenia z psem do biura może być wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Przed wydaniem takiego pozwolenia, warto skonsultować się z firmą, która już wdrożyła politykę pets at work, a także porozmawiać z pracownikami na temat możliwych rozwiązań oraz zagrożeń.

PIES W PRACY – PODSUMOWANIE
Pies leżący od biurkiem to częsty widok w agencjach marketingowych, ale nie tylko. Coraz więcej firm pozwala na przychodzenie z psem do biura. O czym pamiętać, jeśli zdecydujemy się zabrać naszego pupila do pracy? Przede wszystkim o podstawowych zasadach współżycia społecznego – nasz pies musi być dobrze zsocjalizowany, musi umieć odpoczywać w nowych warunkach i nie może dezorganizować pracy innych pracowników.
Pies, który będzie dobrze funkcjonował w biurowych warunkach, może przekonać nieprzekonanych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie czworonogi czują się dobrze poza domem i umieją się wyciszyć mimo rozmów oraz obecności wielu obcych osób.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Czy pies widzi siebie w lustrze?
Kynofobia, czyli lęk przed psem
Czy pies może mieć lęk wysokości?
Jak otworzyć przydomowy hotelik?
Czy Twój pies może mieć klaustrofobię?
Myślenie, które szkodzi, czyli mity o psach
Jak poradzić sobie z sierścią w mieszkaniu?
Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?
Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?
Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?
Jak działa psi słuch, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah
Czym jest hobby horsing? Rozmowa z Moniką Dachowską, autorką książki „Hobby horse”
Wybrane dla Ciebie
Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat
Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.
czytaj