Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci
Czas czytania: 6 min
FIZYCZNE KORZYŚCI ZOOTERAPII
Kontakt ze zwierzętami może poprawić nasze zdrowie. Badania dowodzą, że zabawa z psami, kotami i innymi zwierzętami może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, co pozytywnie pływa na serce. Oprócz tego pomaga obniżyć poziom stresu i poprawia ogólny stan zdrowia. Chyba każdy posiadacz zwierzaka może się z tym zgodzić.
Zwierzęta rozumieją o wiele więcej, niż nam się wydaje. Jak widzą, że mamy zły humor, to próbują nas pocieszyć. Dzieci, które regularnie przebywają w towarzystwie zwierząt, często maja lepszą kondycję fizyczną, a także niższe ryzyko otyłości. Poza tym są różne terapie z udziałem zwierząt, które pomagają osobom z problemami fizycznymi, na przykład z niedowładem kończyn.
PSYCHOLOGICZNE KORZYŚCI ZOOTERAPII
Poza poprawą kondycji fizycznej, zwierzaki pomagają w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Zabawa lub spacer z pieskiem poprawiają humor. Dzięki badaniom wiemy, że interakcje ze zwierzętami pomagają w depresji, z poczuciem lęku, a także ze stresem. Dzięki nim czujemy wsparcie, akceptację i bezwarunkową miłość. Zwierzaki z natury są dobre i empatyczne, pomagają bezinteresownie. Przebywanie z nimi uczy nas tych szlachetnych cech i uspokaja.
KLOCKI, KTÓRE POMAGAJĄ W KOMUNIKACJI POMIĘDZY LUDŹMI I PSAMI
Psy niestety nie mówią. Komunikują się z nami w inny sposób. Dają nam różne sygnały, a my uczymy się je odczytywać. Jeżeli psiak jest głodny, będzie za nami chodził i próbował doprowadzić nas do miski. Jeżeli będzie chciał iść na spacer, będzie czekał przy drzwiach lub przyniesie nam smycz. Żeby zrozumieć, o co chodzi zwierzętom, trzeba je obserwować i uczyć się odczytywać sygnały, które nam dają.
Jednak ostatnio coraz częściej psy mają specjalne klocki, po których naciśnięciu wymawiane jest słowo. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że w pokoju jest rozłożone kilkanaście klocków i kiedy piesek chce nam coś przekazać, podchodzi do nich i naciska dany przycisk. Po naciśnięciu, z głośnika wypowiadane jest słowo, np. spacer. Oczywiście nie jest to takie proste. Najpierw trzeba bardzo dużo czasu spędzić z pieskiem, żeby ten zrozumiał, co dane słowa oznaczają. Jest to ciekawy sposób w jaki można spędzić czas ze swoim pupilem.
ZOOTERAPIA PRZY SPEKTRUM AUTYZMU
Niektóre dzieci nie rozwijają się prawidłowo. Stają się zamknięte w sobie, nie chcą mówić, bawić się, nawiązywać kontaktu wzrokowego a także fizycznego. W takiej sytuacji pomocna może okazać się terapia z udziałem zwierząt. Mogą one pomóc osobie w spektrum, np. zacząć pokazywać swoje emocje, nauczyć jak je okazywać innym. Mogą też nauczyć je zrozumienia potrzeb innych istot. Pokazać im, że zabawa z innymi jest czymś miłym i interesującym. Ogólnie mogą poprawić relacje takiej osoby z innymi.
Dzieciom czasami jest trudno znaleźć przyjaciół. Czworonożny pupil czy gryzoń może stać się prawdziwym przyjacielem. Często też osoby takie mogą mieć niską samoocenę i pewność siebie, a i tutaj pomóc może terapia ze zwierzakiem. Badania wykazują, że długotrwała terapia dzieci ze spektrum autyzmu ze zwierzętami, może bardzo poprawić ich stan i jest skuteczna.
TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W SZKOŁACH
Wprowadzenie terapii z udziałem zwierząt do szkół może mieć pozytywny wpływ na rozwijanie umiejętności społecznych u dzieci. Uczyły by się one odpowiedzialności za zwierzęta, współpracy w grupie, a także rozwijania umiejętności komunikacji. Terapia z udziałem zwierząt może być użyteczna, zwłaszcza w przypadku dzieci z trudnościami w nawiązywaniu relacji z innymi.
ZDROWOTNY WPŁYW ZWIERZĄT NA DZIECI
Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni, jest szczególnie skuteczna w przypadku dzieci z różnymi schorzeniami, takimi jak autyzm czy paraplegia. Jazda konno stymuluje mięśnie, poprawia koordynację ruchową oraz rozwija zaufanie do zwierząt i ludzi. Kontakt z końmi może także pomóc w budowaniu więzi społecznych. W przypadku pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnieniem rozsianym i innymi zaburzeniami neurologicznymi hipoterapia może pomóc w poprawie kontroli ruchowej.
Kanarki czy papugi, przynoszą do domu dźwięki natury i mogą pomóc dzieciom w rozwoju słuchu i zmysłu rytmu. Opieka nad ptakiem uczy odpowiedzialności i cierpliwości, a także pomaga dzieciom rozwijać zrozumienie potrzeb innych istot.
Akwarium z rybkami może być źródłem nieustannej fascynacji dla dzieci. Obserwowanie kolorowych rybek w spokojnym środowisku akwarium działa uspokajająco i pomaga w radzeniu sobie z nadmiernym stresem. Opieka nad rybkami to także lekcja odpowiedzialności i dbałości o środowisko.
PODSUMOWANIE
Zwierzęta mogą mieć terapeutyczny wpływ na dzieci, wspomagając ich rozwój emocjonalny i fizyczny. Każdy gatunek ma swoje unikalne cechy, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie i dobrostan dzieci. Kontakt ze zwierzętami może być cenną formą terapii, która przynosi radość i wsparcie w procesie rozwoju dziecka.
Jacek Irzyk – uczeń technikum weterynaryjnego. Zwierzętami i wszystkim co z nimi związane interesuję się od najmłodszych lat. Najbardziej fascynują go psy i węże. Od dziecka ma kontakt z psami. Jego pierwszy dalmatyńczyk nosił imię Pershing, aktualnie właściciel shih-tzu o imieniu Buffy. „Czuję sympatię do wszystkich zwierząt, dlatego chcę zostać weterynarzem”.
Powyższy artykuł pochodzi z 12. wydania papierowego kwartalnika „Pets World”. Cały magazyn możesz pobrać bezpłatnie tutaj.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zmęczony pies, to szczęśliwy pies
Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów
Dogoterapia. Czy każdy pies może zostać terapeutą?
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj