
Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela
Czas czytania: 5 min
Jednak zrozumienie, co twój królik próbuje ci przekazać przez swoje zachowanie, może znacząco poprawić jakość waszego wspólnego życia oraz zapewnić mu lepszą opiekę. Poniżej znajdziesz omówienie ośmiu zachowań typowych dla królików. Dzięki lekturze zrozumiesz lepiej twojego małego towarzysza.
KRÓLICZE TUPANIE
Gdy twój królik gwałtownie tupnie tylnymi łapami najczęściej coś w jego otoczeniu wywołało strach lub niepokój. Królik może czuć się zagrożony i poprzez tupnięcie chce ostrzec inne króliki (a może nawet i ciebie) przed potencjalnym niebezpieczeństwem. To zachowanie można porównać do antycznych wojowników, którzy na polu bitwy używali bębnów do komunikowania się i zastraszania przeciwnika.
Interesujące jest to, że króliki mogą także tupać, aby wyrazić swoje niezadowolenie lub frustrację — na przykład, gdy są głodne lub chcą większej uwagi. W takim kontekście, tupanie jest próbą zwrócenia na siebie uwagi, podobnie jak dziecko, które stuka nogą, domagając się czegoś.

LIZANIE PO RĘKACH I TWARZY
Jeśli Twój królik delikatnie liże ci twarz lub ręce, możesz się cieszyć – to znak dużej sympatii! Lizanie jest sposobem, w jaki króliki okazują miłość i zaufanie. Często jest to również prośba o pieszczoty lub uwagę. Ważne jest, żeby pokazać królikowi, że odwzajemniamy jego uczucia. Tak więc kiedy nas liże, nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Podczas gdy futrzak nas liże, my możemy go głaskać.
DLACZEGO KRÓLIKI KRĄŻĄ WOKÓŁ NASZYCH NÓG?
Kiedy królik okrąża Twoje nogi, najczęściej jest to zachowanie zalotne. Może to oznaczać, że królik jest gotowy do rozrodu, ale także, że jest po prostu podekscytowany twoją obecnością lub prosi o jedzenie. Warto wtedy dać mu trochę uwagi, obserwować go i zrozumieć, na czym mu zależy.
LEŻENIE NA BOKU
Widok królika leżącego na boku, rozciągniętego z zamkniętymi oczami, to sygnał całkowitego zrelaksowania. Królik czuje się bezpieczny i komfortowo w twojej obecności. To znak, że czuje się jak w domu. Można wtedy podejść do niego i go pogłaskać, pokazując mu w ten sposób swoje uczucia.
CO OZNACZA, GDY KRÓLIK „SZTYWNIEJE”?
Gdy królik nagle zastyga w miejscu, z uszami uniesionymi do góry i rozszerzonymi oczami, jest to zwykle reakcja na strach. Coś w jego otoczeniu (dźwięk, ruch) wywołało jego niepokój. Ważne jest wtedy, żeby znaleźć powód jego wzburzenia oraz go uspokoić. Trzeba mu pokazać, że nic mu nie grozi i że jest bezpieczny.

CZASAMI KRÓLIKI SKUBIĄ UBRANIA
Króliki, które delikatnie szarpią twoje ubrania zębami, najczęściej próbują cię przyciągnąć lub skierować gdzieś twoją uwagę. Może to być prośba o jedzenie, zabawę, czy po prostu o więcej uwagi dla siebie. Jest to oczywiście zachowanie niepożądane. Nie należy jednak królika karać, gdyż zwierzak może tego nie zrozumieć. Tym samym twoja reakcja spowoduje więcej szkody, niż pożytku. Warto dać mu wtedy trochę więcej uwagi i spróbować zrozumieć.
A CO JEŚLI NASZ KRÓLIK ZIEWA?
Otwarcie pyszczka w dużym ziewnięciu to zazwyczaj oznaka zadowolenia i relaksu, podobnie jak u ludzi. Jeśli zauważysz, że twój królik ziewa podczas głaskania, oznacza to, że czuje się przy tobie komfortowo i bezpiecznie. Po prostu delektuj się tym momentem i spędź miłe, leniwe chwile ze swoim przyjacielem.
UNOSZENIE KRÓLICZEGO OGONA
Kiedy królik unosi swój ogonek, może to być objaw ekscytacji lub zainteresowania. Często towarzyszy temu zwiększona aktywność lub ciekawość co do nowych przedmiotów czy sytuacji.
KRÓLICZA MOWA CIAŁA
Zrozumienie tych zachowań pomoże ci lepiej komunikować się ze swoim królikiem, co przyczyni się do jego szczęścia i zdrowia. Każde zwierzę jest inne, dlatego obserwuj swojego królika, a z czasem nauczysz się rozpoznawać nawet te najsubtelniejsze sygnały, które wysyła twój pupil.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak prawidłowo trzymać królika?
Królik domowy nie taki bezproblemowy
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią
Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj