![](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/10.png)
Królik vs gryzoń – różnice gatunkowe
Czas czytania: 5 min
ZĘBY – PODOBNE, ALE CZY TAKIE SAME?
Gryzonie kojarzone są z wydatnymi siekaczami, rosnącymi przez całe życie tych zwierząt. Króliki posiadają sześć siekaczy, a gryzonie tylko cztery. U zajęczaków obecna jest dodatkowa para zębów siecznych w szczęce, co może być zaskoczeniem też dla wielu właścicieli tych zwierząt. Wszystko przez to, że te dodatkowe zęby są dość małe i ukryte za przednimi siekaczami szczęki.
Istotny jest też fakt, że wszystkie zęby królików stale rosną. Jest to powodem, dla którego króliki szczególnie często cierpią na schorzenia stomatologiczne, przerastające zęby trzonowe czy ropnie. W przypadku gryzoni, stale rosną im jedynie siekacze, dalej położone zęby nie zmieniają swojej wysokości. Króliki różnią się od gryzoni również ruchami, które wykonuje ich żuchwa w trakcie przeżuwania. Gryzonie poruszają zębami do przodu i do tyłu, a u królików jest to ruch okrężny.
![Królik vs gryzoń - różnice gatunkowe](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/12.png)
KOŃCZYNY – KRÓLICZA DUMA
Tylne kończyny królików wyróżniają się swoją budową. Są one dłuższe od kończyn piersiowych i silnie umięśnione, co umożliwia królikom wykonywanie dalekich i wysokich skoków oraz stanowi atut podczas walki. Dodatkowo, spód stóp jest u królików pokryty gęstym futrem, czym nie mogą pochwalić się trzymane w domach gryzonie. Króliki za to nie potrafią przytrzymywać i podnosić pokarmu w przednich łapkach, co możemy zaobserwować u myszy czy chomików.
USZY, PYSZCZEK, OGON
Charakterystyczna cecha królików – długie, spiczasto zakończone uszy, odróżnia je od popularnych gryzoni. Specjalna budowa tego narządu umożliwia zajęczakom wybranie obszaru, z jakiego odbierają fale dźwiękowe, dzięki czemu mogą one skutecznie zlokalizować źródło potencjalnego zagrożenia. Z uwagi na swoją dużą powierzchnię, królicze uszy pomagają tym zwierzakom też w skutecznej termoregulacji. Ogon królików jest krótki i puchaty, znacząco różni się od długich, niemal nagich ogonów szczurów czy myszy. Jeśli porównamy pyszczki królików i gryzoni, może nam się też rzucić w oczy obecność szpary w górnej wardze królików. Jest ona charakterystyczna dla tego gatunku i niespotykana wśród większości gryzoni.
![Królik vs gryzoń - różnice gatunkowe](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2025/02/11.png)
TRAWIENIE
Sposób, w jaki króliki trawią pokarm, różni się od tego jak robią to chomiki czy szczury. U królików przemieszczanie się pokarmu wzdłuż przewodu pokarmowego zachodzi głównie dzięki popychaniu go przez stały napływ nowego zjadanego pożywienia. Naturalnym jest, że króliki połykają część własnych odchodów, których szczególną formą są cekotrofy. Powstają one w jelicie ślepym i zawierają dużo większą ilość bakterii, białek oraz wody w porównaniu ze zwykłymi odchodami. Dwuetapowe trawienie pozwala królikom na odzyskanie części wydalonych substancji odżywczych. U zdrowego zwierzęcia możemy nigdy nie zaobserwować wydalenia cekotrofów – miękkich i otoczonych śluzową otoczką, ponieważ są od razu połykane przez królika.
DIETA
Gryzonie są grupą o bardzo zróżnicowanej diecie, do tego rzędu należą zarówno zwierzęta odżywiające się pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Chomiki i szczury w naturze nie pogardzą drobnymi ssakami czy bezkręgowcami, chętnie zjedzą też jajka. Z drugiej strony, szynszyle czy koszatniczki wolą pokarm roślinny. Królikom jest bliżej do tych drugich, spożywają pokarmy wyłącznie roślinne- głównie siano oraz zioła, niekiedy z dodatkiem warzyw, owoców czy kory.
CZY WSZYSTKIE ZAJĘCZAKI SĄ KRÓLIKAMI?
Do rzędu zajęczaków zalicza się nie tylko króliki – mieszkańców naszych domów, ale też ich dzikich kuzynów, czyli zające, oraz szczekuszki. Te ostatnie występują na terenie Azji oraz Ameryki Północnej i wyglądem przypominają bardziej chomika czy szynszylę niż królika. Główną cechą, która zdradza wspólne pochodzenie królików i szczekuszek, są ich duże uszy.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak prawidłowo trzymać królika?
Czym różni się królik od gryzonia?
Królik domowy nie taki bezproblemowy
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią
Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela
Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Czym jest miłość w świecie zwierząt? Rozmowa z Adamem Zbyrytem – biologiem, naukowcem i autorem książek (podcast, zdjęcia)
W jaki sposób zwierzęta okazują uczucia? Jak zbudować z naszym pupilem relację opartą na zaufaniu i poszanowaniu wzajemnych potrzeb? Sprawdź w najnowszym, walentynkowym odcinku Pets World Podcast, którego gościem był Adam Zbyryt – biolog, ornitolog i autor książek o zwierzętach.
czytajFlexitarianizm w diecie psów
Tradycyjny obraz psa z kością w pysku towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Jest obecny w bajkach i książkach dla dzieci. O ile w dzisiejszych czasach zamienilibyśmy kość na mięso, należy pamiętać, że psy, z biologicznego punktu widzenia, nie są mięsożercami.
czytajPrzemyt papug
Nielegalny handel papugami to globalny problem, który zagraża przetrwaniu wielu gatunków i przynosi ogromne cierpienie milionom ptaków rocznie. Chociaż dokładne liczby mogą się różnić, szacuje się, że setki tysięcy papug są nielegalnie odławiane i przemycane każdego roku.
czytajDieta królika: co powinien jeść, a czego unikać?
Króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych zaraz po psach i kotach, jednak wielu opiekunów nie wie jak je zdrowo żywić. Nieodpowiednia dieta jest często przyczyną problemów, przez które króliki trafiają do gabinetów weterynaryjnych.
czytaj