Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 6 min

PODSTAWY UTRZYMANIA KRÓLIKA

Z uwagi na swój uroczy wygląd, miękkie futerko i niewinne pyszczki, zajęczaki są bardzo często wybierane jako domowi pupile. Wśród króliczych domatorów prym wiodą wszelkiego rodzaju miniaturki, jednak coraz więcej osób decyduje się na adopcję tak zwanych „hodowlańców”. Podczas gdy króliki miniaturowe ważą zwykle między półtora a trzy kilo, hodowlane osiągają nawet dziesięć kilogramów. Bez względu na swój rozmiar, uszaki są czujne, ciekawskie, inteligentne i początkowo płochliwe. Po oswojeniu mocno przywiązują się do opiekuna. Warto pamiętać, że jako zwierzęta stadne, nigdy nie powinny być utrzymywane pojedynczo.

Dla zapewnienia maluchowi pełnego komfortu życia, koniecznie musimy sprawić mu przynajmniej jednego towarzysza tego samego gatunku. Niezależnie od płci, każdy zwierzak w stadzie powinien zostać wykastrowany. Króliki utrzymywane w domach żyją średnio od ośmiu do dwunastu lat. Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie futrzaka, musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy gotowi podjąć tak długie zobowiązanie.

Podstawy opieki nad królikiem

CHARAKTER I ZWYCZAJE USZAKÓW  

Jak zostało już wspomniane, króliki bywają początkowo bardzo płochliwe, cechuje je wrażliwość na hałasy oraz gwałtowne ruchy. Po oswojeniu najczęściej pozwalają na pieszczoty, a nawet ich oczekują. Zazwyczaj nie przepadają za podnoszeniem i trzymaniem na rękach. Należy pamiętać, że każdy zwierzak ma swój własny charakter i może trafić się nam egzemplarz, który nie lubi głaskania ani nawet zbyt częstego dotyku.

Króliki są roślinożercami, a podstawę ich diety stanowi siano. Powinny dostawać również suszone i świeże zioła, karmę suchą wysokiej jakości i świeże warzywa. Zazwyczaj nie mają problemu z nauką kuwetowania, choć oczywiście także w tym aspekcie mogą zdarzyć się odstępstwa. Potrzebują codziennych wybiegów, a najlepiej czują się jako zwierzęta bezklatkowe, z możliwością biegania po całym domu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że króliki wprost uwielbiają podgryzanie rozmaitych przedmiotów, dlatego czasami właściciel musi się pożegnać z idealnym wyglądem drewnianego stolika czy ulubionego dywanu. Zajęczaki lubią też kopać, a w sytuacjach stresowych zdarza im się głośno tupać i prychać. Mimo niewinnego wyglądu, potrafią dotkliwie ugryźć.

WYPOSAŻENIE KLATKI DLA KRÓLIKA

Z uwagi na ogromną aktywność, króliki muszą dysponować dużym terenem z możliwością wybiegu. Odpowiedzialny właściciel powinien zapewnić miniaturowym maluchom klatkę o minimalnej długości 150 cm oraz przynajmniej kilka godzin codziennego wybiegu poza nią. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowi kojec, dający możliwość swobodnego kicania. Doskonałą opcją jest też przystosowanie pokoju lub całego mieszkania do obecności zwierzaków.

Niezbędnymi elementami wyposażenia są kuwety odpowiedniej wielkości, miski na wodę i pokarm oraz paśnik na siano. Z uwagi na podatne na stany zapalne podeszwy stóp oraz wrażliwy układ oddechowy, podłożem w królestwie zajęczaków nie powinny być trociny ani żwirek. Dużo lepiej sprawdzą się dywaniki bądź wykładziny, a w kuwecie podkłady higieniczne lub drybed.

Pielęgnacja królików nie jest skomplikowana, ale wymagają one regularnego wyczesywania, zwłaszcza w okresach wzmożonego linienia. Rasy długowłose często potrzebują też wizyt u groomera.

PROBLEMY ZDROWOTNE I PROFILAKTYKA

W naturze króliki mogą paść ofiarą wielu czyhających na nie drapieżników, dlatego ze wszystkich sił starają się ukryć symptomy, wskazujące na osłabienie. Również w naszych domach uszaki doskonale maskują wszelkie objawy chorobowe. Z tego względu zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań kontrolnych raz na kilka miesięcy. Warto pamiętać o systematycznym ważeniu pupili, gdyż nagła zmiana masy ciała może stanowić pierwszą widoczną oznakę kłopotów ze zdrowiem.

Jeśli chodzi o profilaktykę, króliki powinny być szczepione przeciw trzem chorobom zakaźnym (myksomatozie oraz pomorom krwotocznym typu I i II). Każdy maluch musi przejść zabieg kastracji. Ważne są regularne badania kału i krwi.

Wśród najczęściej występujących wśród królików schorzeń można wyróżnić problemy stomatologiczne oraz choroby związane z przewodem pokarmowym. Uszaki są bardzo wrażliwe, a ich delikatny kościec predysponuje także do wszelkiego rodzaju złamań.

Regularne kontrole, obejmujące sprawdzenie jamy ustnej powinien wykonywać lekarz weterynarii, specjalizujący się w leczeniu drobnych ssaków. Do pierwszych obowiązków nowego króliczego właściciela należy zatem znalezienie w najbliższej okolicy lekarza, który pomoże w razie kłopotów. W tym miejscu warto podkreślić, że w przypadku królików czas pełni niesamowicie istotną rolę. Nawet doba nieprzyjmowania pokarmu stanowi realne zagrożenie życia, a stany nagłe, takie jak ostre rozszerzenie żołądka lub skręt wątroby, bez interwencji potrafią zabić malucha w kilka godzin.

Podstawy opieki nad królikiem

DLA KOGO KRÓLIK?

Podsumowując, królik sprawdzi się jako kompan osoby, która jest w stanie zapewnić mu towarzystwo tego samego gatunku oraz dysponuje na tyle dużą przestrzenią, by móc zagwarantować maluchom bezpieczne, długie wybiegi. Każdy uszak wymaga systematycznych wizyt kontrolnych u lekarza specjalisty, a ceny nagłych interwencji oraz zabiegów stomatologicznych potrafią przekraczać tysiące złotych.

Z uwagi na delikatny kościec oraz podatność na stres, króliki nie sprawdzą się jako towarzysze małych dzieci. Zdarza im się niszczyć meble, obgryzać ściany albo przegryzać kable, dlatego przestrzeń musi być odpowiednio przygotowana przed wybiegami.

Przygarniając króliki, stajemy się opiekunami wyjątkowo wrażliwych i inteligentnych stworzeń, które mogą obdarzać nas swoim uczuciem przez długie lata. Zanim jednak podejmiemy decyzję o adopcji, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić maluchom pełny komfort i właściwą, odpowiedzialną opiekę.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żywienie królików

Jak króliki okazują miłość?

Pomocy! Królik mnie gryzie

Czy królik odczuwa smutek?

Dlaczego mój królik ma katar?

Jak prawidłowo trzymać królika?

Królik domowy nie taki bezproblemowy

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach

Poznaj 6 powodów, dla których króliki tupią

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

Jak dbać o dobrostan kota? Rozmowa z Aliną Fijałkowską, zoopsycholożką i kocią behawiorystką (podcast, zdjęcia)

Dziś nadrabiamy zaległości. Porozmawiamy na temat kotów. A konkretnie o podstawowych kocich potrzebach. I choć trudno w to uwierzyć, jest to pierwszy odcinek Pets World Podcast poświęcony kotom. Na nasze pytania odpowiedziała Alina Fijałkowska – zoopsycholożka i kocia behawiorystka. Przyjemnego odbioru!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz