Problemy stomatologiczne u psów i kotów
Czas czytania: 4 min
NAJCZĘSTSZE PROBLEMY STOMATOLOGICZNE U PSÓW I KOTÓW
Na pierwszym miejscu znajduje się choroba przyzębia. Szacuje się, że problem ten dotyka 2/3 populacji psów i kotów powyżej 2. roku życia. Choroba przyzębia to wieloczynnikowe schorzenie prowadzące do licznych, negatywnych skutków miejscowych i układowych. Pierwszy etap obejmuje zapalenie dziąseł, objawiające się zaczerwieniem. Powodem choroby przyzębia jest powstająca na zębach płytka nazębna. Jest to osad, który jeśli nie jest regularnie z zębów usuwany, przekształci się w kamień nazębny. Płytkę nazębną może tworzyć 300-350 gatunków bakterii produkujących przeróżne metabolity. W kolejnym etapie może dochodzić do uszkodzenia struktur więzadeł przyzębia i wyrostka zębodołowego.
Częstym problemem stomatologicznym są przetrwałe zęby mleczne, zwłaszcza u ras miniaturowych. Przetrwały ząb mleczny może być przyczyną zmiany kierunku wzrostu zęba stałego, co prowadzi do powstania wady zgryzu. U kotów dość często spotykanym problemem są resorpcje zębów. Polega ona na zanikaniu twardych tkanek zęba, czyli szkliwa, zębiny i cementu. Szacuje się, ze problem ten dotyczy 20-75% dorosłych kotów, najczęściej w wieku 4-6 lat. Kolejnym dość często występującym problemem u tego gatunku zwierząt jest młodzieńcze zapalenie przyzębia, które występuje u kotów poniżej 1 roku życia w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe.
Wśród pozostałych problemów stomatologicznych, które występują stosunkowo często wymienia się: złamania zębów, obnażenia miazgi i ubytki szkliwa.
JAKIE OBJAWY POWINNY SKŁONIĆ OPIEKUNA DO WIZYTY U LEKARZA WETERYNARII?
Tak naprawdę każde odchylenie od normy jest podstawą do wizyty. Zwierzęta z problemami stomatologicznymi mają nie rzadko zmienny apetyt. Powszechne jest stwierdzenie, ze skoro kot lub pies pije/je, to nic mu nie dolega. Niestety zwierzęta dość długo nie pokazują, że coś je boli, przez co problem pogłębia się. Ponadto niechętnie się bawią, choć nie jest to regułą. Zwierzę nie powie opiekunowi, że boli je ząb. Nie należy lekceważyć ślinienia, czy utraty masy ciała. Przykry zapach z jamy ustnej zwierzęcia również jest sygnałem do wizyty u lekarza weterynarii. Niestety zwierzęta często cierpią w milczeniu, a widok wielu objawów nie rzadko oznacza, że w jamie ustnej jest już naprawdę źle.
PROBLEM STOMATOLOGICZNY – PROBLEM OGÓLNOUSTROJOWY
Chora jama ustna może wpływać na cały organizm. Trzeba pamiętać o tym, że jama ustna nie jest sterylnym miejscem. Chore tkanki mogą być zasiedlone przez bardzo wiele drobnoustrojów patologicznych. Zdecydowana większość chorób jamy ustnej przebiega z bólem i zakażeniem. Istnieją przypuszczenia, że choroba przyzębia może być czynnikiem ryzyka przewlekłej choroby nerek u kotów. Mechanizm ten nie został całkowicie poznany, wiadomo jednak, że długotrwała bakteriemia prowadzi do odkładania się kompleksów immunologicznych w nerkach.
JAK DBAĆ O PSIĄ I KOCIĄ JAMĘ USTNĄ?
Podstawą jest codzienne szczotkowanie zębów przy użyciu miękkiej szczoteczki i pasty do zębów przeznaczonej dla zwierząt. Można stosować również specjalne nakładki lub gaziki. Niestety nie istnieją żadne preparaty, które w magiczny sposób będą usuwały płytkę nazębną, czy kamień. Wszelkie preparaty stomatologiczne mogą wspierać dbanie o jamę ustną poprzez ograniczanie odkładania się kamienia, ale nie zastąpią szczotkowania. W podstawę profilaktyki wpisuje się również wizytę u stomatologa weterynaryjnego i wykonanie badania radiologicznego. Bez takiego badania można przeoczyć nawet do 75% procesów patologicznych. Należy również zaznaczyć, że zabiegi stomatologiczne w świetle obowiązującego prawa mogą być wykonywane jedynie przez lekarza weterynarii (niektóre zabiegi mogą wykonywać technicy weterynarii pod nadzorem lekarza).
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Technik weterynarii – kilka słów o jego pracy
Opieka nad króliczym pacjentem stomatologicznym
Typy opiekunów podczas wizyty u lekarza weterynarii
Ropień u kota. Czy jest się czym martwić? Pytamy lekarza weterynarii
Kleszcze, wysokie temperatury i inne, letnie zagrożenia dla psa (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj