Pets at work – wymysł czy znak naszych czasów?

Zabieranie psa do pracy kiedyś wydawało się nie do pomyślenia. Teraz jest pożądanym benefitem lub wręcz standardową praktyką, zwłaszcza w firmach, gdzie model pracy pozwala na obecność psa w biurze. Czy polityka “pets at work” to odpowiedź na wygórowane oczekiwania pracowników czy raczej znak czasów?
AUTOR: Monika Dachowska

Czas czytania: 5 min

CO DAJE OBECNOŚĆ PSA W BIURZE

Zmniejszenie stresu – badania wykazują, że interakcje z psami mogą obniżać poziom stresu, poprawiać nastrój oraz zwiększać poczucie satysfakcji z pracy. Obecność psa pomaga regulować emocje, niweluje objawy stresu, zmniejsza ciśnienie krwi oraz powoduje wydzielanie endorfin. Oznacza to, że pogłaskanie psa w trakcie przerwy od pracy może wspomóc efektywność z powodu redukcji stresu.

Wzmocnienie więzi między pracownikami – zwierzęta w biurze sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji między współpracownikami. Wspólne tematy związane z opieką nad zwierzętami czy po prostu ich obecność mogą stać się punktem wyjścia do rozmów i lepszego poznania się. Dzięki czworonogowi łatwiej rozpocząć rozmowę na temat ras psów, nawyków czy upodobań. Zdecydowanie prościej zainicjować konwersacje, gdy zaczepia nas kudłaty pracownik.

To atrakcyjny benefit, który przyciąga pracowników – pozwalanie na obecność psa w biurze to oczywista zaleta. Pracownik, który posiada pupila z lękiem separacyjnym lub po prostu nie chce zostawiać go na 8 godzin samego w domu, może szukać pracy zdalnej albo takiej, która pozwala na zabieranie psa do biura. Według badania z 2015 roku przeprowadzonego przez American Pet Products Association, 79% respondentów stwierdziło, że obecność psów w biurze sprawia, że firma wydaje się bardziej przyjazna i otwarta.

Poprawę zdrowia fizycznego pracowników – regularne przerwy i spacery mogą przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększenia efektywności. 5-10 minut na świeżym powietrzu dotlenia mózg, stymuluje kreatywność i obniża poziom stresu.

pets at work

PETS AT WORK – WYZWANIA

Miłośnikom psów pupil w biurze kojarzy się z samymi zaletami, ale… nie musi tak być. Jakie wyzwania stoją przed organizacją, która zdecyduje się wprowadzić psy do biura?

Zmodyfikowanie polityki firmy – w regulaminie powinien znaleźć się szczegółowy opis funkcjonowania psów w biurze, tj. kiedy mogą przychodzić, na jak długo, gdzie mogą wchodzić, a gdzie nie. Warto umieścić również instrukcję postępowania w przypadku sytuacji kryzysowej, np. ugryzienia.

Rozwianie obaw innych pracowników – niestety nie wszyscy lubią psy. Firma powinna to wziąć pod uwagę. Być może istnieje możliwość utworzenia stref, do których psy nie będą miały wstępu? Trzeba wziąć pod uwagę także osoby z alergią oraz chorobami dróg oddechowych.

Zwiększenie częstotliwości sprzątania – psy gubią sierść. Z tego powodu może wystąpić konieczność częstszego sprzątania, odkurzania czy odkłaczania wykładzin lub dywanów.

Stworzenie regulacji prawnych – organizacja musi rozważyć potencjalne kwestie prawne związane z odpowiedzialnością za szkody wyrządzone przez zwierzęta, zarówno wobec sprzętu firmy, jak i osobistych przedmiotów pracowników czy samych pracowników. Psy mogą coś pogryźć, rozlać albo w inny sposób zniszczyć.

Wprowadzenie możliwości przychodzenia z psem do biura może być wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Przed wydaniem takiego pozwolenia, warto skonsultować się z firmą, która już wdrożyła politykę pets at work, a także porozmawiać z pracownikami na temat możliwych rozwiązań oraz zagrożeń.

pets at work

PIES W PRACY – PODSUMOWANIE

Pies leżący od biurkiem to częsty widok w agencjach marketingowych, ale nie tylko. Coraz więcej firm pozwala na przychodzenie z psem do biura. O czym pamiętać, jeśli zdecydujemy się zabrać naszego pupila do pracy? Przede wszystkim o podstawowych zasadach współżycia społecznego – nasz pies musi być dobrze zsocjalizowany, musi umieć odpoczywać w nowych warunkach i nie może dezorganizować pracy innych pracowników.

Pies, który będzie dobrze funkcjonował w biurowych warunkach, może przekonać nieprzekonanych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie czworonogi czują się dobrze poza domem i umieją się wyciszyć mimo rozmów oraz obecności wielu obcych osób.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile pies ma z wilka?

Czy pies czuje zazdrość?

Czy pies widzi siebie w lustrze?

Kynofobia, czyli lęk przed psem

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Jak otworzyć przydomowy hotelik?

Czy Twój pies może mieć klaustrofobię?

Myślenie, które szkodzi, czyli mity o psach

Jak poradzić sobie z sierścią w mieszkaniu?

Co słyszy Twój pupil, gdy mówisz „dobry pies”?

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

Jak działa psi słuch, czyli dlaczego Twój pies wybrałby Beethovena zamiast Sanah

Czym jest hobby horsing? Rozmowa z Moniką Dachowską, autorką książki „Hobby horse”

Wybrane dla Ciebie

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

Co powinieneś wiedzieć o śwince skinny?

Świnki morskie są zwykle kojarzone z uroczymi, kudłatymi przyjaciółmi. Wśród nich występują jednak również osobniki kompletnie pozbawione sierści. Czym różnią się od swoich włochatych kuzynów?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz